PO i PiS o podatku katastralnym

Idealny system podatkowy nie wpływa w żaden sposób na decyzje podatników. W systemie podatkowym trzeba wrócić do podstawowych zasad, a podatnik powinien mieć możliwość podejmowania indywidualnych decyzji - twierdzi Platforma Obywatelska.
Nie widzi też potrzeby wprowadzania podatku katastralnego. Również Prawo i Sprawiedliwość zastrzega, że nie stworzy systemu idealnego, choć – jak twierdzą jej przedstawiciele – proponuje najlepsze rozwiązania. Nie zamierza też śpieszyć się z wprowadzeniem podatku katastralnego.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie maja, wygrałaby je Platforma Obywatelska (PO), na którą głosowałoby 21 proc. wyborców, drugie miejsce zajęłoby Prawo i Sprawiedliwość (PiS) z 20-proc. poparciem – wynika z najnowszego sondażu Polskiej Grupy Badawczej.

Autopromocja

W związku z tym, że od wielu miesięcy PO i PiS są liderami w sondażach przedwyborczych, postanowiliśmy sprawdzić, co przedstawiciele tych partii chcieliby zmienić w naszym systemie podatkowym poza tym, co wcześniej już zapowiadali (patrz „GP” z 12 maja br.). W szczególności zaś, jaki jest ich stosunek do podatku katastralnego.

W obu ugrupowaniach dominuje jeden pogląd – system jest zbyt skomplikowany, a podatki za wysokie. Rafał Antczak, doradca ekonomiczny PO, powiedział nam, że reforma podatkowa musi być neutralna zarówno dla budżetu, jak i z punktu widzenia każdego podmiotu gospodarczego. Jedyne, co można na razie zrobić, to zatrzymać kolejne podwyżki podatkowe.

– Proponowany przez nas system podatków liniowych ma być systemem czyszczącym. Jeżeli okaże się, że po reformie głównych podatków PIT, CIT i VAT jest możliwość likwidacji niektórych podatków, np. podatku Belki czy podatku spadkowego, to zostanie to zrobione. Na razie obiecywanie takich rzeczy byłoby brakiem odpowiedzialności. Każdy obywatel Polski powinien płacić takie same podatki, bo jest obywatelem Polski. Rolnicy również – dodał Rafał Antczak.

Pytany o podatek katastralny stwierdził, że PO na razie nie planuje wprowadzenia tego podatku. Za odejściem od podatku katastralnego przemawia zasada opodatkowania dochodów tylko raz i co dalej podatnik zrobi z tymi dochodami, to tylko jego sprawa.

– Opodatkowywać podatnika za to, że przez 30 lat pracował i wybudował sobie dom, jest koncepcyjnie niezrozumiałe – powiedział Rafał Antczak.

PO opowiada się również za całkowitą likwidacją kwoty wolnej od podatku, co oznacza, że podatek musieliby płacić wszyscy od każdej zarobionej złotówki. Zapowiada się także likwidacja podwyższonych kosztów uzyskania przychodów, np. 50-proc. przy honorariach autorskich.

Podobne stanowisko w sprawie katastru wyrażają przedstawiciele PiS. – Dla katastru co do zasady nie mówimy nie, choć niekoniecznie od zaraz. Na pewno nie wysoko, a przede wszystkim wedle mądrej metody naliczania – wyjaśnił Artur Zawisza, poseł PiS.

Ponadto Prawo i Sprawiedliwość planuje opodatkowanie podatkiem dochodowym rolników wielkotowarowych, którzy de facto są przedsiębiorcami. – Nie znaczy, że miałoby to być rozwiązanie stosowane wobec wszystkich rolników i nie oznacza to również, że od jutra wszyscy rolnicy byliby objęci podatkiem dochodowym – dodał Artur Zawisza.

 

Ewa Matyszewska
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...