Minimalne wynagrodzenie powiązane ze wzrostem PKB?

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak opowiada się za powiązaniem wzrostu płacy minimalnej ze wzrostem PKB, aby ludzie o najniższych dochodach mogli skorzystać na rozwoju gospodarczym. Taką propozycję jego resort zamierza złożyć w Komisji Trójstronnej.

"W relacjach ze związkami zawodowymi, na Komisji Trójstronnej, będziemy składali propozycje dotyczące płacy minimalnej, żeby utrzymać pewien podstawowy poziom i dać wzmocnienie siły nabywczej ludzi, którzy mają niskie dochody" - powiedział wicepremier.

Autopromocja

"Na przykład, jeżeli PKB będzie rosło powyżej 3 proc., można byłoby np. o 1 proc. podnieść płacę minimalną. To by dawało gwarancję pełniejszego udziału w podziale dochodu narodowego także tych ludzi, którzy mają niższe wynagrodzenia" - wyjaśnił Pawlak.

Pytany o tegoroczny wzrost PKB Pawlak powiedział, że może on przekroczyć 3 proc., co uznał za pomyślny wynik. Wicepremier nie chciał jednak sprecyzować, czy może to być wzrost rzędu 3,1 proc., czy raczej zbliżony do 3,5 proc.

"Trudno to powiedzieć, bo koniunktura na świecie układa się w sposób bardzo zmienny. Np. w USA dane makroekonomiczne były znacznie poniżej oczekiwań, co skutkowało mocnymi tąpnięciami na giełdzie. To świadczyłoby też o tym, że można spodziewać się różnych zawirowań, np. na walutach. Zmiany kursów walut były bardzo mocne i to odbijało się także na złotym" - ocenił Pawlak.

Jego zdaniem, tegoroczny wzrost PKB powyżej 3 proc. jest do osiągnięcia, jeżeli nie będzie - jak mówił - "jakichś niebezpiecznych działań". W tym kontekście Pawlak przypomniał, iż np. przy okazji dyskusji o wieloletnim planie finansowym prosił ministra finansów o wyjaśnienie operacji na swapach walutowych, których resort finansów dokonał na przełomie grudnia ubiegłego roku i stycznia.

"Ważne jest, abyśmy dbali o takie czynniki, które rzeczywiście budują koniunkturę" - podkreślił wicepremier. Jego zdaniem, utrzymanie obniżonego podatku dochodowego, na czym korzystają głównie ludzie o wyższych dochodach, powinno być zrównoważone np. obniżką podatku VAT z 7 do 5 proc. na podstawowe produkty żywnościowe. "Taka właśnie była sugestia PSL, którą skutecznie udało nam się przeprowadzić na rządzie" - powiedział Pawlak.

Pytany, czy przyszłoroczny deficyt budżetowy może być mniejszy od zakładanych 45 mld zł, wicepremier ocenił, że "jeżeli będą lepsze wyniki gospodarcze, jeżeli będzie lepszy wzrost gospodarczy, to w oczywisty sposób może być wtedy niższy deficyt".

"Dlatego bardzo zwracamy uwagę na takie działania, które promują koniunkturę. Warto podkreślić np. zwiększenie siły nabywczej obywateli przez chociażby stworzenie możliwości korzystania w szerszym zakresie w leasingu konsumenckiego, bo to by dawało szansę na większe zakupy towarów konsumpcyjnych i szybsze budowanie przychodów budżetowych" - powiedział.

Pawlak opowiedział się również za szerszym niż dotąd promowaniem energooszczędności oraz rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną. "W czasach takich jak obecnie ważne jest, aby budować bazę dochodów już teraz. Tutaj czasami - w moim przekonaniu - Ministerstwo Finansów jest zbyt pasywne i bardziej skłonne do dokręcania śruby niż do promowania takich przedsięwzięć, które rozwijają gospodarkę i dają ludziom szansę na głębszy oddech" - ocenił Pawlak.

Wicepremier uważa, że współczesna światowa gospodarka jest bardzo połączona, co pokazał przykład kryzysu z 2008 r.; nie wszystkie procesy gospodarcze są dziś pod kontrolą rządów krajowych. Tak jest np. na rynku żywnościowym, gdzie m.in. z powodu pożarów w Rosji oraz zmian klimatycznych wzrosły ceny zboża na świecie, także w Polsce. "W zeszłym roku były narzekania na niskie ceny zboża, w tym roku niektórzy narzekają na zbyt wysokie ceny zboża, bo to też rzutuje na produkty żywnościowe. Widać z tego, jak połączona jest dzisiaj gospodarka" - przekonywał Pawlak.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...