Zwolnienia od podatku dla firm w podstrefie SSSE

Przedsiębiorcy, którzy zainwestują na terenie podstrefy Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będą zwolnieniu z podatku od nieruchomości do 2013 roku - zdecydowali białostoccy radni.

Takie ulgi obowiązują już w mieście od końca października 2008 roku, ale formalnie nie mogłyby dotyczyć firm, które zainwestują w podstrefie powstałej 31 grudnia 2008 roku - wyjaśniła skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.

Autopromocja

Ulgami zostaną objęci przedsiębiorcy, którzy albo poniosą konkretne, określone nakłady inwestycyjne albo utworzą określoną liczbę miejsc pracy w podstrefie - powiedziała Kozłowska.

By mikroprzedsiębiorca mógł być zwolniony z podatku od nieruchomości musi zainwestować 30 tys. euro lub utworzyć minimum 3 nowe miejsca pracy. W przypadku małych firm to odpowiednio 60 tys. euro lub 10 nowych miejsc pracy, średnie firmy muszą zainwestować 250 tys. euro lub utworzyć 50 nowych miejsc pracy. By ze zwolnienia skorzystała duża firma powinna zainwestować 3 mln euro lub utworzyć 200 nowych miejsc pracy - poinformowała Kozłowska. By skorzystać ze zwolnień, firmy muszą przez 5 lat od ukończenia inwestycji utrzymać utworzone miejsca pracy.

Kozłowska zaznaczyła, że przedsiębiorca sam wybiera sobie tytuł do ulgi: albo nakłady albo miejsca pracy, "to, co mu łatwiej osiągnąć", gdyż obu tytułów do ulg nie można łączyć.

Ze zwolnień nie mogą skorzystać firmy, które mają zaległości w podatkach lub w okresie dwóch lat przed zgłoszeniem zamiaru skorzystania ze zwolnienia, korzystały z umorzeń podatków na sumę jednego tysiąca złotych.

Zwolnieniu z podatku od nieruchomości nie podlegają też budynki, z których korzystają stacje benzynowe lub obiekty handlowe, np. duże sklepy (gdy powierzchnia sprzedaży przekracza 500 metrów kwadratowych).

Kozłowska podkreśliła, że władze miasta oczekują, że przyjęte zwolnienia "będą ważnym impulsem" zachęcającym firmy do inwestowania w podstrefie. W grudniu będzie rozstrzygany przetarg na sprzedaż pięciu działek w podstrefie. Przyznała jednocześnie, że z obowiązujących zwolnień skorzystały w ciągu kilku ostatnich lat w mieście - poza podstrefą - "pojedyncze firmy".

Jak dotychczas w białostockiej podstrefie zainwestował jeden inwestor, który jest w trakcie budowy fabryki. Ma ona status zakładu pracy chronionej i automatycznie korzysta ze zwolnień z podatku od nieruchomości.

Podstrefa Białystok SSSE, to 30 hektarów gruntów w dwóch kompleksach, przygotowane dla inwestorów w południowo-wschodniej części miasta. W białostockiej podstrefie SSSE mogą powstawać obiekty biurowo-administracyjne, magazyny, obiekty produkcyjno-usługowe i produkcyjne w branżach, które nie są uciążliwe dla środowiska.

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe kontrolują konta bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
06 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...