Operatorzy telekomunikacyjni o nowej stawce VAT

Play nie zamierza podnosić cen SMS-ów, MMS-ów, połączeń krajowych i zagranicznych, zmieni się za to cena abonamentu. Polkomtel zapewnia, że nie podrożeją SMS-y. W Orange nie będzie podwyżki - przynajmniej od początku roku.

Stawka podatku VAT usług telekomunikacyjnych od 1 stycznia 2011 r. wzrosła z 22 proc. do 23 proc.

Autopromocja

Operator komórkowy Play zdecydował, że poniesie większość kosztów związanych ze zmianą stawki VAT. "Zmianie nie ulegnie cena brutto za minutę rozmów krajowych i międzynarodowych, SMS, MMS oraz transmisję danych. Za pakiety i usługi dodatkowe klient również zapłaci tyle samo, ile płacił do tej pory. (...) nawet kwoty doładowań i ceny starterów pozostają na tym samym poziomie cenowym" - poinformował rzecznik sieci Marcin Gruszka.

Dodał, że w przypadku klientów usług abonamentowych zmianie ulegnie cena miesięcznej opłaty, ale w zamian klient dostanie od Play większy pakiet minut do wykorzystania.

Jak poinformowała rzeczniczka Polkomtela Katarzyna Meller, od 1 stycznia br. sieć komórkowa zmieniła warunki umów z klientami w zakresie dotyczącym cen "odpowiednio do wzrostu stawki podatku od towarów i usług". Nie wzrosły jednak ceny tych usług, które kosztują poniżej 0,60 zł (np. SMS).

Na zmiany cen nie zdecydował się oferujący internet i telewizję Cyfrowy Polsat.

"Niezależnie od powyższego, Cyfrowy Polsat S.A. zdecydował, że ceny brutto za świadczone usługi pozostają obecnie bez zmian w stosunku do aktualnie obowiązującej oferty, a różnica związana ze zmianą stawek VAT zostanie w całości pokryta przez Cyfrowy Polsat S.A. (...) Zmiana polega na obniżeniu ceny netto za usługi telekomunikacyjne tak, aby utrzymać ceny brutto na obecnym poziomie" - poinformowała spółka w komunikacie.

W Orange wszystkie najpopularniejsze usługi, tj. abonamenty, rozmowy, SMS, MMS i transmisja danych nie zdrożeją od początku 2011 roku. Grupa TP zadeklarowała także chęć zrekompensowania klientom podwyżki VAT w cenie Neostrady, co oznaczałoby utrzymanie cen brutto na niezmienionym poziomie. Niestety - jak podała TP - nie wyraził na to zgody Urząd Komunikacji Elektronicznej, który bada, czy inni operatorzy mają możliwość stworzenia konkurencyjnej do TP oferty.

"Propozycje cen Neostrady po zmianie VAT nie zyskały akceptacji, co oznacza, że TP nie może wziąć na siebie podwyżki podatku w tej usłudze. W konsekwencji ceny Neostrady będą musiały wzrosnąć o 1 proc., czyli o wysokość zmiany stawki VAT" - podała TP.

Dyrektor ds. komunikacji UPC Polska Patrycja Gołos poinformowała, że od 1 stycznia wzrosną ceny abonamentów oraz połączeń telefonicznych, "dostosowane do obowiązujących stawek VAT".

Wzrost ceny brutto w UPC Polska nie obejmie opłat instalacyjnych i serwisowych, opłat za gry i filmy, a koszty te pokryje spółka. Na stronie www.upc.pl/zmiana-vat został zamieszczony kalkulator stawek VAT, który wylicza nową opłatę abonamentową za usługi UPC.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...