Ministerstwo Finansów przeciwne ujednoliceniu podstawy CIT

Rząd jest przeciw propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej rozliczania kosztów podatkowych w CIT w ramach grup przedsiębiorców - poinformował wiceminister finansów Jacek Dominik.

Dominik wziął udział w poświęconym m.in. Paktowi Euro Plus posiedzeniu połączonych sejmowych komisji: finansów publicznych; gospodarki; ds. unii europejskiej. Posiedzenie odbyło się 14 kwietnia br.

Autopromocja

Pakt Euro Plus został przyjęty w marcu przez szefów 27 państw UE. Zakłada m.in. zbliżanie narodowych polityk gospodarczych.

Anita Błochowiak pytała przedstawiciela resortu finansów m.in. o stanowisko Polski w sprawie propozycji Komisji Europejskiej dotyczących wprowadzenia ujednoliconej podstawy opodatkowania CIT w UE oraz o prognozy resortu finansów przewidujące znaczny wzrost wpływów budżetowych z podatków dochodowych i VAT w najbliższych latach.

Wiceminister finansów Jacek Dominik powiedział, że pakt wskazuje wyraźnie, iż opodatkowanie bezpośrednie pozostaje w kompetencji krajowej. "Dyskusja na temat skonsolidowanej podstawy opodatkowania, czy wspólnej podstawy opodatkowania, trwa co najmniej od sześciu lat w UE. Nikt nie został zmuszony do podniesienia stawki nawet o pół procenta" - powiedział Dominik.

Dodał, że dyskusję na ten temat zainicjowała Francja, uważając, że podatki bezpośrednie mogą mieć zasadniczy wpływ na przenoszenie się przedsiębiorstw. Powiedział, że Polska jest gotowa na rozmowę na temat "szerokiej bazy podatkowej CIT", bo taką właśnie stosujemy. Jej wprowadzenie w całej UE zmniejszyłoby więc konkurencję podatkową ze strony innych państw.

"Natomiast nie godzimy się w temacie dalszej konsolidacji i rozliczania różnych kosztów w ramach grup przedsiębiorców" - dodał Dominik. Zapewnił, że nie ma zagrożeń, iż ktoś mógłby zmusić Polskę do zastosowania innej stawki podatkowej w podatkach dochodowych, niż sami byśmy chcieli.

Komisja Europejska zaproponowała w marcu ujednolicenie podstawy opodatkowania podatku od firm CIT w Unii Europejskiej.

W dokumencie przekazanym przez MF posłom napisano: "Pakt (Euro Plus) nie stanowi daleko idącej ingerencji w system społeczny i gospodarczy Polski. To rząd RP sam będzie definiował własne działania na rzecz realizacji celów Paktu".

"Rząd Rzeczypospolitej Polskiej opowiada się (...) przeciwko przyjęciu wniosku dotyczącego Dyrektywy w sprawie wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych w jego obecnym kształcie. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej nie może poprzeć rozwiązania polegającego na stosowaniu mechanizmu konsolidacji podstawy opodatkowania członków grupy oraz jej podziału według ustalonego wzoru" - dodano.

Z dokumentu MF wynika ponadto, że rząd popiera projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nt. ustanowienia sankcji za brak działań ograniczających nadmierne nierównowagi w krajach strefy euro.

Dominik odniósł się także do sprawy planowanego wzrostu wpływów podatkowych. "Nie ma żadnych planów podniesienia stawek podatkowych" - zapewnił. Wyjaśnił, że wyższe wpływy będą wynikać przede wszystkim z większego wzrostu gospodarczego i faktu, że przez poprzednie dwa lata firmy mogły odliczać straty, które poniosły w czasie kryzysu.

"Ten okres właśnie mija (...), poza tym firmy już nie ponoszą strat. Wiele przedsiębiorstw odnotowuje znowu zyski. W związku z tym wracamy ponownie na normalną ścieżkę wzrostu dochodów podatkowych, taką, jaką mieliśmy przed kryzysem" - poinformował wiceminister.

Posłanka Beata Szydło z PiS zaproponowała, by połączone komisje wystąpiły z wnioskiem do Prezydium Sejmu lub rządu o przeprowadzenie debaty na temat korzyści płynących dla Polski z Paktu Euro Plus. "Skoro to poważny pakt i poważna sprawa, to zasługuje na poważną debatę" - powiedziała Szydło. Dodała, że decyzję w sprawie przystąpienia do paktu może podjąć premier, ale "wyposażony w delegację z polskiego parlamentu".

Przewodniczący komisji ds. UE Stanisław Rakoczy odmówił przyjęcia wniosku, tłumacząc to m.in. brakiem kworum (do głosowania potrzebna jest jedna trzecia posłów z każdej komisji). "Trzy komisje zebrały się w ramach spotkań, które mają przybliżać elementy Unii Europejskiej" - tłumaczył.

"To nie jest spotkanie posłów, tylko posiedzenie komisji. Jeśli nie ma kworum, to trzeba przerwać posiedzenie" - ripostował Wojciech Jasiński (PiS). Z kolei jego kolega klubowy Marek Suski zaapelował do Rakoczego o "zaprzestanie łamania regulaminu Sejmu".

Po trwającej kilka minut wymianie zdań policzono obecnych posłów i Rakoczy przerwał - z powodu braku kworum - posiedzenie komisji (kworum miała tylko komisja finansów publicznych). Z listy obecności posłów i złożonych przez nich podpisów wynika, że w posiedzeniu brało udział 44 z 54 posłów komisji finansów publicznych, 34 z 39 posłów komisji gospodarki i 33 z 43 posłów komisji ds. UE.

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...