Czeski rząd przyjął projekt podwyższenia stawek VAT

Czeski rząd przyjął w ostatnią środę projekt podwyższenia podatku VAT, co ma zostać zrealizowane w ciągu najbliższych dwóch lat.

Według projektu, obniżona stawka VAT, wynosząca obecnie 10 proc., wzrośnie w 2012 r. do 14 proc. W rok później zarówno stawka obniżona, jak i 20-procentowa w tej chwili stawka podstawowa zostaną zrównane do poziomu 17,5 proc.

Autopromocja

Zmiany podatkowe mają pomóc sfinansować reformę systemu emerytalnego, której podjął się centroprawicowy gabinet Petra Neczasa. Nowe prawo podatkowe musi teraz zatwierdzić parlament.

- Rząd poparł nowelizację ustawy o podatku VAT jednomyślnie. Chodzi tu o politycznie uzgodniony krok koalicji - oświadczył minister finansów Miroslav Kalousek.

Podwyżka obniżonej stawki podatku VAT wzbudza spore obawy mieszkańców Republiki Czeskiej, gdyż najprawdopodobniej spowoduje wzrost cen żywności, leków, czynszów i opłat mieszkaniowych, komunikacji publicznej, a także zwiększy koszty opieki społecznej i zdrowotnej. Nie wyklucza się też, że w związku ze zmianą wysokości opodatkowania zdrożeją w Czechach bilety na imprezy kulturalne, książki, mieszkania czy też wywóz odpadów.

Według ministerstwa finansów, zmiany najbardziej odczują emeryci oraz rodziny o niskich dochodach; państwo chce im zrekompensować straty poprzez waloryzację emerytur, zasiłki społeczne oraz dodatkowe odpisy od podatków na wyżywienie dzieci. Resort dodaje też, że zmiana opodatkowania spowoduje wzrost rocznej inflacji o około 1,2 punktu procentowego.

Dziennik "Mlada fronta Dnes" twierdzi, że rząd na podwyżce VAT nie zyska żadnych dodatkowych pieniędzy na wsparcie reformy emerytalnej. Gazeta wyliczyła, że zmiana opodatkowania co prawda wniesie 22 mld koron (3,5 mld zł) do kasy państwa, jednak około 9 mld CZK (1,4 mld PLN) wyniosą wydatki związane ze zmianą systemu, a kolejne 11 mld koron (1,78 mld zł) pochłoną zniżki i ulgi wynikające z nowelizacji.

Krytycznie o podwyżce VAT wyraża się lewicowa opozycja. "Rozwiązanie jest błędne i niesprawiedliwe" - uznał szef Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) Bohuslav Sobotka. "Rząd znów zabiera grupom o niskich i średnich dochodach, aby ludzie o najwyższych zarobkach mogli część swych środków przeznaczyć na prywatne fundusze emerytalne" - dodał.

Zmianom w ustawie o VAT oprócz opozycji sprzeciwiają się także wydawcy książek oraz dystrybutorzy nośników muzyki i filmów. Sprawią one, że "ludzie będą coraz częściej nielegalnie ściągać filmy z internetu" - twierdzi cytowany przez agencję CTK dyrektor czeskiego przedsiębiorstwa dystrybucji filmów Falcon Jan Bradacz. "Zrozumiałe, że podrożeją bilety, a widzowie jeszcze bardziej ograniczą chodzenie do kina" - zaznaczył.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...