Francja chce opodatkować bogatych

Francja zmniejszyła prognozowany wzrost gospodarczy i oznajmiła, że będzie starać się o 11 mld euro dodatkowych wpływów w budżecie na 2012 rok, aby sprostać ograniczeniu deficytu. Opodatkuje też tymczasowo bogatych.

Francuski rząd zmniejszył prognozowany na 2012 rok wzrost PKB do 1,75 proc. z 2,25 proc. i zredukował do 1,75 proc. przewidywany na bieżący rok wzrost z 2 proc. - powiedział premier Francois Fillon na konferencji prasowej.

Autopromocja

Wyjaśniając, że na globalnym wzroście gospodarczym ciążą góry zadłużenia w krajach bogatych, Fillon zapowiedział, że rząd, w ramach utrzymania deficytu budżetowego w przyszłym roku na poziomie 4,5 proc. PKB, będzie zabiegać o nałożenie nowego podatku w wysokości 3 proc. od rocznych dochodów powyżej 500 tys. euro i zmodyfikuje podatek od zysków kapitałowych z nieruchomości.

- Chodzi o nałożenie wyjątkowych podatków, które obowiązywać będą do czasu sprowadzenia deficytu do wysokości 3 proc. Kiedy cel ten osiągniemy (co planujemy na 2013 rok), środki te zostaną zniesione - podkreślił.

- Ta rygorystyczna polityka pozwoli Francji na oddech. Kraj musi trzymać się swoich zobowiązań odnośnie deficytu. Jest to w interesie wszystkich Francuzów - zaznaczył Fillon.

Prezydent Nicolas Sarkozy, którego czeka ostra walka o reelekcję w kwietniu przyszłego roku, nakazał wcześniej w tym miesiącu ministrom ds. budżetu i finansów przedstawienie nowych środków w celu ograniczenia deficytu. Sarkozy stara się przy tym uniknąć bolesnych rozwiązań oszczędnościowych, jakie podejmowane są we Włoszech i Hiszpanii.

Początkowo Sarkozy planował zebranie w 2012 roku dodatkowych 3 mld euro na drodze zmniejszenia ulg podatkowych, by zmniejszyć deficyt budżetowy do 4,6 proc. PKB z prognozowanych w tym roku 5,7 proc.

Fillon zapowiedział też kolejną serię działań, które obejmą zmiany w podatku od osób prawnych, usunięcie pewnych luk, jak i ulg podatkowych oraz opodatkowanie niektórych dochodów kapitałowych.

Premier zaznaczył, że rząd starał się "wybrać środki, które wzmocnią sprawiedliwość podatkową i społeczną".

Do przedstawienia przez rząd tych środków doszło w dzień po apelu, który na internetowych stronach tygodnika "Le Nouvel Observateur" zamieściło 16 najbogatszych Francuzów z najwyższej kadry kierowniczej oraz posiadaczy wielkich fortun, takich jak dziedziczka kosmetycznego koncernu L'Oreal. Zwrócili się oni do rządu o specjalne dodatkowe opodatkowanie - w ramach walki z kryzysem gospodarczym i zachowania sprawiedliwości społecznej - podatników najbogatszych i najbardziej uprzywilejowanych.

Wśród sygnatariuszy apelu znaleźli się prezesi banku Societe Generale, linii lotniczych Air France, koncernu spożywczego Danone, sieci telefonii komórkowej Orange i koncernu motoryzacyjnego PSA Peugeot-Citroen.

Idą oni w ślady amerykańskiego miliardera Warrena Buffetta, który wezwał władze USA do podniesienia podatków dla najbogatszych, aby i oni w proporcjonalny sposób ponieśli ciężar walki ze światowym kryzysem

Inwestor giełdowy Buffett tydzień temu wezwał na łamach "New York Timesa" Kongres USA do podwyższenia podatków od obywateli o dochodach ponad milion dolarów rocznie, których w Stanach Zjednoczonych jest prawie 237 tysięcy. Jeszcze większym podatkiem zaproponował obłożenie osób o dochodach powyżej 10 mln dolarów, których w 2009 roku było w USA ponad 8 tys.

 

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...