ZUS pomoże wypełnić dokumenty rodzicowi, który zatrudni nianię

Rodzic, który zdecyduje się legalnie zatrudnić nianię, będzie mógł otrzymać pomoc przy wypełnianiu niezbędnych dokumentów dla ZUS. Dla rodziców i niań uruchomiono też specjalną infolinię.

1 października wchodzą w życie przepisy ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, na mocy których zatrudniona przez rodzica na umowę zlecenie niania musi zostać zgłoszona do ZUS.

Autopromocja

Z budżetu państwa zatrudnianej niani będą opłacane składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe) i zdrowotne do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (do końca 2011 r. - 1386 zł). Jeśli rodzic zdecyduje się płacić niani więcej niż wynosi płaca minimalna, w części powyżej tej kwoty składki będą opłacane przez płatnika (rodzica) i ubezpieczonego (nianię). Obecnie, by opiekunka pracowała legalnie, trzeba spełnić mnóstwo wymogów oraz opłacić za nią składki i podatki.

Członek Zarządu ZUS Mirosława Boryczka podkreśliła, że rola płatnika dla wielu osób będzie nową rolą. - Bardzo zależy nam na tym, by proces wchodzenia w system ubezpieczeń społecznych dla rodziców był możliwie bezbolesny - powiedziała.

Rodzic w ciągu siedmiu dni od podpisania umowy z nianią będzie musiał dostarczyć ZUS dane dotyczące płatnika (swoje dane) i ubezpieczonego (zatrudnianej niani). Boryczka zaznaczyła, że jeśli rodzic nie czuje się na siłach, by wypełnić dokumenty samodzielnie i przesłać je do ZUS pocztą, w dziale obsługi klienta pomogą mu w tym pracownicy Zakładu. W tym przypadku rodzic będzie musiał także dostarczyć pismo, w którym niania poświadczy, że jej dane są prawidłowe.

Ponadto rodzic do 15 dnia w kolejnym miesiącu zatrudnienia będzie musiał złożyć deklarację ubezpieczeniową razem z raportem imiennym. Boryczka zaznaczyła, że jeśli wynagrodzenie niani nie będzie wyższe od minimalnej podstawy wymiaru składek (1386 zł) to jest to ostatnia czynność, którą rodzic będzie musiał wykonać w trakcie ubezpieczania. Podczas kolejnych miesięcy ZUS będzie powielał te dane w systemie informatycznym. "Rodzic będzie musiał poinformować ZUS dopiero w momencie rozwiązania umowy" - dodała.

Rodzic, który będzie chciał zapłacić niani więcej niż płaca minimalna, będzie musiał wykazać to w odrębnej deklaracji. Do kwoty płacy minimalnej składki będzie opłacał budżet państwa, powyżej tej kwoty "trzeba będzie płacić składki do ZUS z pieniędzy ubezpieczonego i płatnika" - powiedziała Boryczka.

Dodała, że rodzic będzie mógł także wystawić niani druk RMUA, uprawniający do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej. Niania z kolei w ZUS będzie mogła sama uzyskać potwierdzenie tego, że jest ubezpieczona. Także przy składaniu tych dokumentów ZUS oferuje pomoc.

Boryczka zaznaczyła, że ci, którzy będą chcieli wypełnić dokumenty sami, informację jak to zrobić znajdą na stronie internetowej ZUS. Dodała także, że uruchomiono specjalną infolinię dla rodziców i niań: 801 400 400.

- Każdy, kto zatrudnił pracownika, może ulegać pokusie podawania nieprawdy, do czego nie zachęcamy. Natomiast ten, kto rzeczywiście cierpi na zgłaszaniu nieprawdy, jest pracownik - to za niego będą płacone niższe składki - podkreśliła.

Powiedziała też, że ZUS nie ma danych, ile osób zdecyduje się zatrudnić legalnie nianię. - Nigdy do tej pory nie była przeprowadzana akcja wychodzenia z szarej strefy. Po wpływających do nas zapytania sądzimy, że będą to raczej tysiące - dodała. - Opłaca się być uczciwym obywatelem i opłaca się traktować osoby, które się zatrudnia, fair. Zatrudniając nianię legalnie daje się jej szansę na funkcjonowanie w systemie ubezpieczeń społecznych - podkreśliła.

 

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...