Nowe wzory deklaracji PIT-28, PIT-16A, PIT-19A

Od 1 stycznia 2012 r. obowiązywać będą nowe wzory deklaracji PIT dla ryczałtowców (PIT-28, PIT-16A, PIT-19A).

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia określającego nowe wzory deklaracji PIT-28, PIT-16A, PIT-19A oraz informacji PIT-28/A, PIT-28/B, PIT/O i PIT/D. Deklaracje według nowych wzorów będą składali podatnicy zryczałtowanego podatku dochodowego, poczynając od zeznania za 2011 r.

Autopromocja

Zmiana formularzy jest spowodowana przede wszystkim wejściem w życie zmian wynikających z ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 171, poz. 1016).

Zobacz: PESEL zamiast NIP - ważne zmiany od 1 września 2011 roku

Zgodnie z jej zapisami od 1 września 2011 r. osoby fizyczne objęte rejestrem PESEL nieprowadzące działalności gospodarczej lub niebędące zarejestrowanymi podatnikami VAT identyfikowane są za pomocą numeru PESEL. Spowodowało to konieczność wprowadzenia nowych standardów w zakresie danych identyfikacyjnych - NIP został zastąpiony identyfikatorem podatkowym. Zmieniły się też rubryki dotyczące danych adresowych - podatnik będzie musiał podawać aktualne miejsce zamieszkania.

W deklaracjach PIT-16A i PIT-19A uwzględniono zmiany w podstawie prawnej, czyli nowy tekst jednolity ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Natomiast w załącznik PIT/O pojawiły się zmiany w zakresie ulgi internetowej, z uwagi na nowe przepisy wprowadzone ustawą z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 226, poz. 1478). Od rozliczenia za 2011 r. nie ma już bowiem wymogu korzystania z internetu w miejscem zamieszkania podatnika, stąd też zostało to uwzględnione w nowym wzorze załącznika.

W załączniku PIT/O pojawiło się też miejsce na odliczenia od dochodu związane z wpłatami na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Odliczenia te będą jednak stosowane dopiero od rozliczenia za 2012 r.


Zobacz także rozporządzenia, które zostały już opublikowane w Dzienniku Ustaw, wprowadzające nowe wzory deklaracji PIT:

- PIT-4R, PIT-6/PIT-6L, PIT-8AR, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R - Rozporządzenie z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 23 listopada 2011 Nr 252 poz. 1514)

- PIT-40A/11A - Rozporządzenie z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie określenia wzoru rocznego obliczenia podatku wraz z informacją o wysokości dochodu, do sporządzenia których obowiązane są organy rentowe (Dz. U. z 23 listopada 2011 Nr 252 poz. 1515)

- PIT-2K - Rozporządzenie z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie wzoru oświadczenia o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych (Dz. U. z 23 listopada 2011 Nr 252 poz. 1516)

- PIT-40, PIT-37, PIT-36, PIT-38, PIT-36L, PIT-39, PIT/D, PIT/O, PIT/B, PIT/Z, PIT/ZG - Rozporządzenie z dnia 14 listopada 2011 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 23 listopada 2011 Nr 252 poz. 1518)

Rozporządzenia wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.

Nowe wzory stosuje się do uzyskanych dochodów lub poniesionych strat od dnia 1 stycznia 2011 r.

 

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...