Zmiana przepisów o spółce IBC na Seszelach

W końcu grudnia 2011 roku parlament na Seszelach uchwalił nowelizację ustawy regulującej funkcjonowanie spółek IBC (International Business Company).


Dokumentacja księgowa


W myśl nowych przepisów wszystkie zarejestrowane na Seszelach spółki IBC mają obowiązek wskazać miejsce przechowywania dokumentów odnoszących się do przeprowadzanych transakcji. To miejsce może być zlokalizowane na Seszelach bądź w jakimkolwiek innym miejscu na świecie. Zmiany wprowadzone do ustawy nie wymagają od spółek IBC sporządzania sprawozdań finansowych, audytu dokumentacji księgowej ani przedkładania seszelskim organom nadzorującym jakichkolwiek dokumentów finansowych.

Autopromocja

Wobec powyższego dokumentacja księgowa może być przechowywana na Seszelach tzn. w siedzibie spółki albo poza granicami Seszeli. Wybór należy do klienta. Gdyby klient zdecydował się przechowywać dokumenty w siedzibie spółki, wówczas musi zadbać o co miesięczne dostarczanie  kopii faktur, rachunków, wyciągów bankowych i innych dokumentów dotyczących aktywności finansowej spółki.

Jeżeli dokumentacja będzie przechowywana poza granicami Seszeli, potrzebne będzie podpisane przez dyrektora/ów oświadczenie, potwierdzające miejsce przechowywania dokumentów. Natomiast w przypadku świadczenia usługi nominowanego udziałowca należy dostarczyć analogiczne oświadczenie podpisane przez faktycznego właściciela.

Przedstawione dokumenty nie będą powszechnie dostępne, a osoby z zewnątrz będą mogły je przeglądać jedynie za uprzednią zgodą dyrektora/ów. Jednakże seszelski regulator SIBA (ang. Seychelles International Business Authority), który prowadzi rejestr spółek i posiada uprawnienia nadzorujące, ma prawo zażądać weryfikacji dokumentacji księgowej spółki IBC w jej siedzibie pod kątem zgodności z nowymi przepisami. Weryfikacja sprowadza się do prawa wglądu w dokumentację i żądania wyjaśnień w przypadku stwierdzenia braku jakiegoś wymaganego prawem dokumentu. Urząd nie może jednak ujawnić osobom trzecim żadnych informacji uzyskanych w związku z wykonywaniem swoich uprawnień, chyba że zostanie do tego zobowiązany przez sąd. Tak bowiem stanowi prawo na Seszelach.

Lokalni administratorzy spółek, jako podmioty świadczące usługi korporacyjne, podlegają grzywnie w razie niedotrzymania obowiązku posiadania dokumentacji księgowej albo pisemnego dowodu wskazującego miejsce jej przechowywania. Jeśli się okaże, że dokumentów brakuje, na spółkę IBC i odpowiednio na jej dyrektora/ów zostanie nałożona grzywna w wysokości 25 USD za każdy dzień bez dokumentacji.

Transparentność transakcji i działalności spółek stanowi od dawna wymóg OECD i jest prawdopodobną przyczyną zmiany przepisów na Seszelach.


Rejestry


Nowelizacja ustawy nakłada obowiązek przechowywania w siedzibie spółki kopii księgi udziałów oraz wykazu kadry zarządzającej.


Okres rezerwacji nazwy spółki


W zależności od zatwierdzenia proponowanej nazwy spółki przez przewodniczącego Urzędu do Spraw Międzynarodowego Biznesu na Seszelach, zaproponowana nazwa zostanie zarezerwowana na okres 30 dni jako data zatwierdzenia (as the date of approval). Przez ten czas rezerwacja nie podlega żadnej opłacie. Po upływie 30 dni nazwa stanie się dostępna dla każdego innego podmiotu świadczącego usługi korporacyjne na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”. Jeśli taki podmiot zażąda przedłużenia rezerwacji proponowanej nazwy spółki przed datą jej wygaśnięcia albo w dowolnym późniejszym terminie, wówczas musi uiścić opłatę w wysokości 25 USD.

Maria Jaskólska

aplikant adwokacki

www.taxwaysgroup.com

 

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...