Eksperci: rozszerzenie uprawnień kontroli skarbowej niedobre dla firm

Rozszerzenie uprawnień kontroli skarbowej, czyli jedna z propozycji, jaką przedstawił w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski w związku ze sprawą Amber Gold, jest - zdaniem ekspertów - niepotrzebne i może utrudnić działalność przedsiębiorstw.


Powołanie zespołu koordynującego ds. przestępstw finansowych, rozszerzenie uprawnień kontroli skarbowej, zaostrzenie kar za prowadzenie bezprawnej działalności bankowej - takie m.in. propozycje zmian w związku ze sprawą Amber Gold, przedstawił w czwartek w Sejmie minister finansów.

Autopromocja

Zdaniem dyrektora Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP Piotra Rogowieckiego, propozycje te zmierzają w kierunku zaostrzenia restrykcyjności, a to - jego zdaniem - nie jest dobra droga. "Nie widzę uzasadnienia dla sytuacji, w której wskutek jednej sprawy ucierpią wszyscy przedsiębiorcy, bo taki skutek będzie miało rozszerzenie uprawnień kontroli skarbowej" - powiedział Rogowiecki.

Uważa, że już teraz państwo dysponuje wystarczającymi instrumentami potrzebnymi do weryfikacji tego, czy dany podmiot działa zgodnie z prawem. "To typowo polski model działania - jak coś się stało, od razu reagujemy, nie do końca zważając na konsekwencje" - powiedział Rogowiecki. Jego zdaniem może dzięki rozszerzeniu uprawnień kontroli skarbowej uda się złapać dwóch oszustów więcej, ale utrudni to działalność wielu uczciwych podatników.

Także według analityka rynku kapitałowego Business Centre Club Jana Mazurka, wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w zakresie kontroli skarbowej nie ma sensu, gdyż utrudni to działalność przedsiębiorstw.

"Nie mogą one ponosić konsekwencji indolencji w wymiarze sprawiedliwości. Zresztą nie widzę tu bezpośredniego wpływu zaniechań w sprawie egzekwowania obowiązków podatkowych spółki Amber Gold na rozwój jej oszukańczego biznesu. W tym obszarze winien działać wymiar sprawiedliwości, a ten zawiódł na całej linii, nie reagując na doniesienia Komisji Nadzoru Finansowego" - powiedział Mazurek.

Jego zdaniem sprawa Amber Gold obnaża bezlitośnie słabość struktur państwa, co zostało wcześniej udowodnione podczas afery solnej. "Tam również w sprawę wciągano urzędy skarbowe, a tak właściwie zawinił nadzór sanitarny i nikt z nadzorujących nie został zwolniony z pracy ani społeczeństwo nie poznało listy przestępczych firm" - podkreślił.

 

Dyrektor Departamentu Ekonomicznego PKPP Lewiatan Jacek Adamski przyznaje, że obowiązujące prawo jest wystarczające, a zawiodło jego stosowanie m.in. przez prokuraturę, sądy i urzędy skarbowe. "Jeśli coś trzeba zaostrzyć, to kontrolę wewnętrzną w tych instytucjach" - powiedział w rozmowie z PAP.

Uważa, że w tej sprawie publiczne ostrzeżenia KNF spełniły swoją rolę, jednakże w ustawie o nadzorze nad rynkami finansowymi powinna się znaleźć szczegółowa definicja ostrzeżenie publicznego, a jej w tej chwili nie ma.

"Pieniądze obywateli w sprawie Amber Gold to zaledwie ułamek promila oszczędności, jakie Polacy w ogóle zgromadzili w bankach. Na podstawie sprawy o tak niewielkiej skali nie można wnioskować o ograniczanie swobód gospodarczych przez zwiększenie uprawnień kontrolnych instytucji państwowych nad podmiotami gospodarczymi" - powiedział Adamski.

Premier Donald Tusk i prokurator generalny Andrzej Seremet przedstawili w czwartek informację w Sejmie w sprawie Amber Gold. Głos zabrali także minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, minister finansów Jacek Rostowski oraz wiceprezes NBP Witold Koziński.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...