TOP 10 zmian w prawie w 2012 roku - cz. II

Maciej Szulikowski
Radca Prawny
rozwiń więcej
W poniższej publikacji przedstawiamy kolejne akty prawne, jakie zakwalifikowaliśmy do naszego rankingu.

IV miejsce w rankingu TOP 10 zajmuje ustawa z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych (Dz. U. z 2012 r., poz. 855), która weszła w życie 27 września 2012 r. W ustawie w kompleksowy sposób określono zasady tworzenia, organizacji oraz działalności spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych, a także zasady sprawowania nad nimi nadzoru. Podstawowym celem ustawy było zapewnienie stabilności finansowej spółdzielczym kasom oszczędnościowo - kredytowym, a także prawidłowości ich funkcjonowania i zwiększenie bezpieczeństwa depozytów ich członków. Najistotniejszą zmianą przewidzianą w ustawie jest poddanie działalności spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Ponadto zgodnie z ustawą, spółdzielcze kasy oszczędnościowo - kredytowe są zobowiązane do przeprowadzenia audytu zewnętrznego i przekazania jego wyników stosownym podmiotom nadzorującym, a także do posiadania funduszy własnych w odpowiedniej wysokości, dostosowanych do rozmiarów prowadzonej działalności. Wprowadzone zmiany mają na celu przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa oszczędności członków spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych.

Autopromocja

V miejsce w ww. rankingu kancelarii zajmuje ustawa z dnia 16 września 2011 r. o timeshare (Dz. U. z 2011 r. Nr 230, poz. 1370), która weszła w życie 28 kwietnia 2012 r. Zmiana dotychczasowej regulacji w zakresie objętym nową ustawą była podyktowana obowiązkiem dostosowania polskiego porządku prawnego do przepisów prawa unijnego. W nowej ustawie została zawarta definicja „umowa timeshare” oraz został zmieniony zakres czasowy tej umowy. Ponadto, ustawa ta wprowadziła i szczegółowo zdefiniowała następujące pojęcia: umowa o długoterminowy produkt wakacyjny, umowa pośrednictwa w odsprzedaży timeshare lub długoterminowego produktu wakacyjnego oraz umowa o uczestnictwo w systemie wymiany. Dodatkowo, przepisy nowej ustawy określiły prawa i obowiązki przedsiębiorcy oraz konsumenta, przy czym, konsument został otoczony przez przepisy nowej ustawy większą ochroną prawną.

VI miejsce w naszym rankingu zajmuje ustawa z dnia 14 września 2012 r. o zmianie ustawy - Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2012 r., poz. 1115), która weszła w życie 9 listopada 2012 r. Jednym z fundamentalnych mechanizmów wprowadzonych nowelizacją jest zakazanie organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, w określonych przez ustawę wypadkach. Ponadto, zmienione przepisy ustawy wyposażyły organ gminy w prawo do wezwania organizatora później zgłoszonego zgromadzenia do zmiany miejsca, czasu lub trasy przejścia uczestników zgromadzenia oraz do wydania decyzji o zakazie organizacji zgromadzenia zgłoszonego później. Równie istotną zmianą wprowadzoną ustawą zmieniającą jest zakazanie posiadania niebezpiecznych materiałów lub narzędzi przez uczestników zgromadzeń. Doniosłe znaczenie z punktu widzenia ochrony porządku publicznego mają również zmienione przepisy ustawy w zakresie obowiązków przewodniczącego zgromadzenia, a także odnośnie jego odpowiedzialności za umyślne zaniechanie realizacji obowiązków określonych w ustawie. Zmienione przepisy ustawy mogą pozytywnie wpłynąć na zagwarantowanie osobom przebywającym na terytorium RP prawa do wolności zgromadzeń oraz na poprawę ochrony pozostałych wartości konstytucyjnych.

 

VII miejsce w rankingu TOP 10 zajmuje ustawa z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2011 r. Nr 234, poz. 1390), której kolejna część przepisów weszła w życie 4 maja 2012 r. Zgodnie z nowelizacją, dostawca publicznie dostępnej usługi telekomunikacyjnej jest zobowiązany do bezpłatnego zapewnienia abonentowi określenia progu kwotowego, po przekroczeniu którego dostawca został zobowiązany do wykonania ściśle określonych czynności. Tymi czynnościami są: natychmiastowe poinformowanie abonenta o tym fakcie oraz nieodpłatne zablokowanie na żądanie abonenta możliwości wykonywania połączeń na numery usług o podwyższonej opłacie i odbierania połączeń z takich numerów. W świetle przepisów nowelizacji, dostawca publicznie dostępnej usługi telekomunikacyjnej jest również zobowiązany do umożliwienia abonentowi określenia maksymalnej ceny za jednostkę rozliczeniową usługi albo ceny za połączenie. Rozwiązania wprowadzone ww. nowelizacją należy z całą pewnością ocenić, jako korzystne dla abonentów usług telekomunikacyjnych.

Kolejne akty prawne w naszym rankingu TOP 10 zostaną omówione w następnej i zarazem ostatniej części naszych publikacji.

Maciej Szulikowski

radca prawny i partner zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...