Prezydent chce zwiększenia kwoty wolnej od podatku dla rodzin z dziećmi

inforCMS
Prezydent Bronisław Komorowski zaproponował wprowadzenie zmian w systemie podatkowym, tak aby wysokość kwoty wolnej od podatku była zależna od liczby dzieci.

„Polak mały w przedszkolu i żłobku. Dostępność opieki - jakość edukacji” - to temat spotkania, które odbyło się w środę w Pałacu Prezydenckim w ramach Forum Debaty Publicznej. W spotkaniu wzięła też udział Małżonka Prezydenta RP.

Autopromocja

Otwierając dyskusję prezydent zaproponował odejście od obecnego systemu podatkowych ulg rodzinnych na rzecz nowych rozwiązań.

- Obszar podatkowy warty jest oceny i przejrzenia, jako obszar potencjalnie być może najważniejszy z punktu widzenia skutecznego stymulowania sytuacji w tym zakresie, aby młode Polki, młodzi Polacy chcieli mieć przynajmniej pierwsze i drugie dziecko  - powiedział prezydent.

- Prosiłem, na zasadzie szukania rozwiązania, które można by bezpiecznie zaproponować państwu polskiemu, siłom politycznym, żeby zespół ekspertów w Kancelarii Prezydenta zaproponował koncepcję nowej ulgi podatkowej polegającej na zwiększania kwoty dochodów wolnej od podatku w zależności od liczby dzieci w rodzinie. Chodzi o to, aby im więcej dzieci, tym większa była ulga - wyjaśniał.

Bronisław Komorowski podkreślił jednocześnie, że propozycja wymaga konsultacji poważnych, spokojnych z rządem i ministrem finansów. - Ale - ocenił - sam kierunek jest wart budowania akceptacji dla niego, pod warunkiem, że będzie realistyczny.

Jak odliczyć darowiznę na cele krwiodawstwa?

Jak przekazać 1% podatku na OPP?

Jak wypełnić zeznanie PIT-38?

- Trzeba szukać takich rozwiązań, które ułatwią młodym Polkom i Polakom podejmowanie decyzji rodzicielskich - podkreślił prezydent. Zaznaczył, że podjęcie świadomej decyzji rodzicielskiej oznacza także świadome wzięcie na własne barki ciężaru odpowiedzialności nie tylko za fakt urodzenia się dziecka, ale także za trud wychowawczy kształtowania dobrego mądrego, nowoczesnego człowieka.

- Chcielibyśmy szukać takich rozwiązań, które zaowocują przede wszystkim urodzeniem pierwszego i drugiego dziecka - powiedział Bronisław Komorowski. W jego ocenie, drugie dziecko, to już będzie szansa na powstrzymanie negatywnego trendu związanego z kryzysem demograficznym.

Prezydent uważa, że obecnie trzeba sobie postawić realny cel, jakim jest zachęcanie do świadomego podejmowania decyzji o pierwszym i drugim dziecku.

Bronisław Komorowski podkreślał, że trzeba szukać rozwiązań prostych i stabilnych. - Jednym ze źródeł, nie jedynym, kryzysu demograficznego jest brak poczucia stabilności, brak poczucia bezpieczeństwa - ocenił.

- Jeśli system będzie maksymalnie stabilny, to na pewno będzie lepszy, bardziej wiarygodny i będzie skuteczniej oddziaływał na decyzję młodych Polaków o powołaniu kolejnego dziecka do życia - wskazywał.

 

Prezydent zwrócił uwagę, że nie jest sztuką proponowanie projektów oznaczających gigantyczne wydawanie pieniędzy. - Ale to jest droga donikąd, bo tych pieniędzy nie ma - dodał i podkreślił, że trzeba walczyć o maksymalnie efektywne wydawanie pieniędzy.

Prezydentowi zależy, aby o sprawach rodziny rozmawiać ponad podziałami politycznymi. Podkreślił, że chciałby, aby polityka rodzinna była nie tylko priorytetem jego prezydentury, ale całego państwa polskiego, i nie tylko jednej konkretnej ekipy rządzącej.

Prezydent wskazywał, że znaczna część młodych Polek, wykształconych, aktywnych zawodowo po prostu chce pracować. Dlatego - powiedział - musimy zadbać o rozwiązania prowadzące do tego, że kiedy matka będzie spokojnie pracowała, to dziecko nie będzie biegało „z kluczem na szyi” , bez kontroli, bez żadnego zabezpieczenia.

Bronisław Komorowski zaznaczył, że polityka rodzinna nie może zbyt głęboko ingerować w decyzje rodziców dotyczące aktywności zawodowych, tylko musi dostosować się do świadomych i rzeczywistych wyborów - cywilizacyjnych, ekonomicznych, wynikających z aspiracji własnych.

Zwracał uwagę też uwagę na potrzebę zapewnienia różnych, elastycznych form opieki nad dzieckiem. Ocenił, że obecna sytuacja jest daleka od potrzeb rodziców, w około dziewięćdziesięciu procentach polskich gmin nie ma ani jednej instytucji opiekuńczo-edukacyjnej dla najmłodszych dzieci.

Zaproszeni na spotkanie eksperci, przedstawiciele samorządów, różnych organizacji pozarządowych dyskutują o tym, co zrobić, by każda rodzina w Polsce mogła korzystać z takich form opieki nad dzieckiem, które będą odpowiadać na różne potrzeby rodziców i ich dzieci.

Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka mówiła, że rozwój opieki nad dziećmi to z jednej strony ułatwienie w godzeniu ról zawodowych i rodzinnych, a drugiej - dobre dzieciństwo, przygotowanie dzieci do bycia dobrymi obywatelami, a także możliwość wyrównywania szans.

Oceniła, że nie może być mowy o jakości opieki nad dziećmi, jeśli nie ma dostępności - Jednym z elementów jakości jest szerokie oddziaływanie na dzieci, wyrównywanie szans, tworzenie możliwości uczestnictwa we wczesnej edukacji - zaznaczyła. Minister podkreślała, że konieczne są mechanizmy, które zrównoważą jakość i dostępność.

Przed debatą Para Prezydencka spotkała się z dziećmi uczestników spotkania, w zorganizowanym w jednej z sal Pałacu Prezydenckiego klubiku.

 

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...