Porady ekspertów ZUS

W placówkach ZUS w całej Polsce w dniach 7-11 października 2013 r. będą trwały „Dni Ubezpieczonego”. Przy specjalnych stoiskach zorganizowanych w oddziałach ZUS na zainteresowanych będą czekać eksperci zakładu. Będzie się można m.in. dowiedzieć się czy nasz pracodawca regularnie odprowadza za nas składki ZUS.

Specjalnie adresowane porady ekspertów, cenne wskazówki oraz pomocne publikacje. To wszystko czeka na ubezpieczonych w placówkach ZUS w całej Polsce w dniach 7-11 października. Pracujesz? Prowadzisz firmę? Jesteś nianią? Martwisz się o ubezpieczenie zdrowotne swoich bliskich? - to najlepsza okazja, jako Ubezpieczonego, aby wyjaśnić wszystkie nurtujące Cię kwestie - tak ZUS zapraszamy na "Dni Ubezpieczonego".

Autopromocja

Nowe zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS w 2013 roku

Ubezpieczeni to najliczniejsza grupa Klientów ZUS, licząca aż 15 milionów osób. Jednocześnie jest to grupa mająca najmniej kontaktu zarówno z samym ZUS-em, jak też z przepisami o ubezpieczeniach społecznych. Brak wiedzy o swoich prawach i obowiązkach często skutkuje zaniedbaniami, które po latach mogą okazać się nie do naprawienia. Wiele osób pracujących na umowach zlecenia czy umowach o dzieło nie wie dokładnie, czy i jakie składki pracodawca jest zobowiązany za nich odprowadzać.

Wielu ubezpieczonych nie zna zasad, gromadzenia składek emerytalnych i nie wie na czym polega ich waloryzacja. Uprawnienia do przyszłych świadczeń zależą od naszych zachowań, te zaś zależą od naszej wiedzy. Dlatego jest ona tak ważna już dziś. Od kiedy funkcjonuje system e-WUŚ, bardzo istotna stała się również kontrola zgłoszenia najbliższej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Z większą wiedzą na ten temat zapobiegniemy niemiłej niespodziance podczas wizyty u lekarza.

- Ideą ''Dni Ubezpieczonego" jest uzmysłowienie ubezpieczonym, jak ważne są ubezpieczenia społeczne na co dzień. W związku z tym, do wyłącznej dyspozycji odwiedzających będą eksperci z poszczególnych dziedzin ubezpieczeń. Poradę specjalistów uzyskają więc pracownicy, zleceniobiorcy, nianie, pracujący za granicą, prowadzący firmy za granicą, jak również osoby delegowane do któregoś z krajów UE. O swoich nowych uprawnieniach wiedzy będą mogły zasięgnąć również osoby przebywające na urlopie wychowawczym - mówi Ewa Kosowska, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek w Centrali ZUS. Na wszystkie te tematy kompletne informacje można będzie znaleźć także w specjalnych ulotkach, przygotowanych z myślą o odwiedzających Dni Ubezpieczonego. Ponadto, dla tych, którzy zostaną w domach, pod numerem telefonu 22 667 13 13 codziennie dyżurował będzie specjalista z Centrali ZUS, odpowiadając na wszelkie pytania. Harmonogram dyżurów eksperckich zamieszczamy poniżej.

Interpretacje ZUS - jakie są zasady składania wniosków?

Minimalna składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2013 r.

Zapraszamy na forum ZUS i prawo pracy

Podczas "Dni Ubezpieczonego" będzie można dowiedzieć się również więcej o ułatwieniach w kontakcie ZUS-em, jakie niesie ze sobą nowa Platforma Usług Elektronicznych. To dobry moment na zarejestrowanie swojego profilu na PUE.

Warto więc odwiedzić placówkę ZUS podczas Dni Ubezpieczonego, bo zawsze warto wiedzieć więcej.

HARMONOGRAM - DNI UBEZPIECZONEGO W ZUS 2013

 

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...