SAP Business One pozwala działać firmom zgodnie z prawem

Rozmowa z Andrzejem Pawlakiem, ekspertem SAP w obszarze wdrożeń SAP Business One

Poznaj kluczowe cechy rozwiązania SAP Business One

Autopromocja

 

Dlaczego przy wdrożeniu systemu ERP należy uwzględnić nie tylko model biznesowy firmy, ale  też uwarunkowania prawno-podatkowe?
Sposób, w jaki funkcjonuje firma wynika m.in. z regulacji prawno-podatkowych. Przykładem są ostatnie zmiany w przepisach VAT. Wcześniej dostawca produktów lub usług mógł rozliczyć się z urzędem skarbowym w czasie liczonym od daty wystawionej na fakturze. W dotychczasowej praktyce, VAT z faktur wystawianych do zamówień zrealizowanych w ostatnim tygodniu miesiąca, mógł być rozliczany po dwóch miesiącach. Od początku 2014 r. obowiązują inne zasady: sprzedawca odprowadza podatek w czasie liczonym od momentu  zrealizowania zamówienia. Sprawia to, że obowiązek rozliczenia z urzędem skarbowym w podanym przykładzie ulega skróceniu o jeden miesiąc.

Zmiana, choć pozornie niewielka, to jednak przewartościowuje model zarządzania biznesem. Nie złożoność procedur obsługi wprowadzonych w VAT zmian, lecz wpływ tych zmian na biznesowe funkcjonowanie firmy uzasadnia określanie ich mianem wręcz ‘rewolucyjnych'.

Dlaczego?
Dotąd sprzedawca mógł odprowadzić VAT z już uzyskanego przychodu. Dziś częściej będzie zobowiązany zapłacić fiskusowi, zanim odbiorca zapłaci za produkt lub usługę. To oznacza, że musi bardziej zadbać o swoją płynność finansową. Przy wsparciu ze strony zintegrowanego systemu ERP jest to proste.

W jaki sposób taki system może uchronić firmę przed utratą płynności finansowej?
Zintegrowany system ERP, oparty na jednej centralnej bazie danych, zapewnia integrację wszystkich kluczowych procesów m.in. w finansach i księgowości, sprzedaży, zaopatrzeniu, gospodarce magazynowej, produkcji lub zarządzaniu relacjami z klientami. Wystarczy raz zarejestrować w systemie zdarzenie, by informacje w pozostałych obszarach zostały automatycznie zaktualizowane.

Dzięki temu menedżerowie mają pełny i rzeczywisty obraz firmy. Mogą szybko sprawdzić, którzy klienci są rentowni i którzy przez zaleganie z płatnościami hamują rozwój firmy.  ERP pomaga dynamicznie dostosowywać wielkość produkcji do popytu, ograniczając ilość zalegającego na magazynie towaru. Przez monitorowanie terminów płatności za faktury zakupu i sprzedaży zapewnia lepszą płynność finansową firmy. System pozwala również tak usprawnić zarządzanie procesami logistycznymi, by zamówienie zostało dostarczone odbiorcy jak najszybciej.

ERP ponadto usprawnia wiele procesów finansowo-księgowych, np. automatyzuje księgowanie transakcji biznesowych oraz generowanie na czas  sprawozdań finansowych lub deklaracji podatkowych. Wspomaga też transakcje wielowalutowe i przeliczanie różnych jednostek miar. W ten sposób ERP stoi na straży prawa. Pilnuje, by firma działała zgodnie z przepisami m.in. o rachunkowości, VAT czy Intrastat.

Czy dostosowywanie ERP do regulacji prawno-podatkowych jest czasochłonne i kosztowne?
Nie musi być, jeśli funkcjonalności są już zaszyte w systemie. Wtedy wystarczy prosta parametryzacja. Dotyczy to choćby ostatniej zmiany przepisów dotyczących VAT. Dla wielu dostawców ERP była ona rewolucyjna. Nas nie zaskoczyła, ponieważ zmiany w systemie uwzględniliśmy już w 2008 r., kiedy wprowadzono unijną dyrektywę obligującą państwa członkowskie do rozliczania się według nowych zasad. Podobnie jest z wieloma innymi polskimi regulacjami, np. z wprowadzaniem nowych stawek VAT lub zmian w obsłudze podatku VAT dla nowych grup towarów. Z wyprzedzeniem i w coraz większym stopniu są one determinowane przez UE. Dlatego firmy powinny upewnić się, czy system, który chcą wdrożyć, jest na bieżąco aktualizowany przez dostawcę wraz ze zmianami w unijnych przepisach. Jeśli tak się dzieje, późniejsze koszty dostosowania ERP do polskiego porządku prawnego będą niższe.  

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...