Oszustwa w VAT w Unii Europejskiej

inforCMS
Unia Europejska rozmawia z krajami spoza UE (w szczególności z Rosją i Norwegią) w sprawie zacieśnienia współpracy administracyjnej odnośnie zwalczania oszustw w zakresie podatku VAT. Wstępne rozmowy przeprowadzono również z Kanadą, Turcją i Chinami.

VAT - podatek od sprzedaży towarów i usług - jest jednym z głównych źródeł dochodów podatkowych państw. Z jego tytułu do budżetów krajów UE co roku trafia ponad 700 mld euro.

Autopromocja

Jednak co roku prawie jedna piąta wszystkich potencjalnych dochodów z podatku VAT w UE nie jest pobierana. W związku z tym szacuje się, że około 193 mld euro z tytułu dochodów VAT (1,5 proc. PKB) nie trafiło do budżetu w 2011 r., przynajmniej częściowo z powodu oszustw związanych z VAT-em i uchylaniem się od jego płacenia.

Usługi internetowe pod lupą

Oszustwa związane z podatkiem VAT dokonywane przez podmioty spoza UE w rozwijających się sektorach telekomunikacji i handlu internetowego powodują szczególnie wysokie straty. Oszuści często wykorzystują różnice w przepisach poszczególnych krajów oraz luki informacyjne między nimi.

Usługi świadczone w formie elektronicznej, takie jak możliwość pobierania przez internet muzyki i filmów, często oferowane są przez firmy działające na serwerach ulokowanych poza UE.

W porównaniu z bardziej tradycyjnymi transakcjami, w przypadku tego rodzaju zakupów trudniej jest zidentyfikować dostawców, klientów oraz miejsce dostawy. W związku z tym trudniej jest sprawdzić, czy VAT zapłacono, czy też nie.

Ograniczenie szkód gospodarczych spowodowanych uchylaniem się od opodatkowania

UE ma nadzieję, że dzięki ściślejszej współpracy z międzynarodowymi partnerami uda się opracować skuteczniejsze narzędzia walki z oszustwami podatkowymi, pomóc krajom w odzyskaniu należnych im wpływów z podatków oraz chronić finanse publiczne.

Aby rozwiązać ten problem, Komisja proponuje podjęcie formalnych negocjacji z Rosją i Norwegią w sprawie zacieśnienia współpracy administracyjnej w dziedzinie podatku VAT. Wstępne rozmowy przeprowadzono również z Kanadą, Turcją i Chinami.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

 

Zaproponowane środki obejmują zachęcenie krajowych organów podatkowych do dzielenia się między sobą danymi dotyczącymi aktywności podatników oraz do udostępnienia swoich baz danych. W taki sposób współdziałają już ze sobą kraje UE, niemniej jednak brak podobnej współpracy z największymi partnerami handlowymi UE.

W coraz bardziej zglobalizowanej gospodarce umowy o współpracy, takie jak zawarte z Rosją i Norwegią, przyczyniłyby się do poprawy wykrywania i zwalczania oszustw związanych z VAT-em i tym samym do ograniczenia strat w finansach publicznych. Straty budżetowe są źródłem dodatkowych obciążeń podatkowych i powodują, że uczciwi podatnicy tracą co roku miliardy euro.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...