Raportowanie informacji niefinansowych - zmiany w rachunkowości 2015

Adam Kuchta
rozwiń więcej
inforCMS
Zmiany dyrektywy 2013/34/UE, przyjęte przez Parlament Europejski, wprowadzają obowiązek raportowania informacji niefinansowych przez duże jednostki zainteresowania publicznego, zatrudniające powyżej 500 pracowników. Polska ma czas na implementację nowych przepisów w ustawie o rachunkowości do 20 lipca 2015 r.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Autopromocja


Parlament Europejski w kwietniu 2014 r. przegłosował tekst projektu legislacyjnego dotyczącego dyrektywy w sprawie raportowania informacji niefinansowych, odzwierciedlający wstępne porozumienie Parlamentu i Rady UE. Do ostatecznego przyjęcia dyrektywy potrzebne jest jeszcze jej formalne zatwierdzenie przez Radę UE. Publikacja dyrektywy nastąpi prawdopodobnie w drugiej połowie 2014 r.. Nowa dyrektywa, zmieniająca dyrektywę 2013/34/UE w sprawie rachunkowości, spowoduje konieczność nowelizacji ustawy o rachunkowości.


Raportowanie informacji niefinansowych


Przyjęty przez Parlament Europejski projekt zmian przewiduje wprowadzenie obowiązkowego raportowania minimum informacji niefinansowych przez duże jednostki zainteresowania publicznego, mające powyżej 500 pracowników, w ramach sprawozdania z działalności lub w formie odrębnego raportu.

Raport dotyczący informacji niefinansowych powinien zawierać informacje w zakresie kwestii środowiskowych, społecznych i pracowniczych, poszanowania praw człowieka, przeciwdziałania korupcji i łapownictwu, a także:

- krótki opis modelu biznesowego jednostki;

-  opis polityki stosowanej przez jednostkę odnośnie tych kwestii, w tym do wdrożonych procesów należytej staranności;

-  wynik tej polityki;

Likwidacja certyfikatu księgowego - zmiany w ustawie o rachunkowości

-  główne zagrożenia związane z tymi kwestiami, powiązane z operacjami jednostki, w tym - w stosownych przypadkach i na zasadzie proporcjonalności - jej stosunkami handlowymi, produktami lub usługami, które mogą wywierać niekorzystny wpływ w tych dziedzinach, oraz sposób zarządzania tymi zagrożeniami przez jednostkę;

- niefinansowe kluczowe wskaźniki wyników związane z daną działalnością.

Jeżeli jednostka nie będzie stosować polityki odnośnie przynajmniej jednej z wymienionych wyżej kwestii, w raporcie niefinansowym należy podać dokładne wyjaśnienie uzasadniające taką decyzję.

Według szacunków nowe regulacje będą dotyczyły około 6000 dużych jednostek działających na terenie Unii Europejskiej, głównie instytucji finansowych i dużych grup kapitałowych.

Od 2016 r. księgi podatkowe i dowody księgowe w standardzie XML


Ujawnianie polityki różnorodności


Zmiany zakładają również wprowadzenie obowiązku ujawniania polityki różnorodności w zakresie składu organów spółki przez duże spółki notowane na giełdach.

Polityka różnorodności w rozumieniu dyrektywy dotyczy np. wieku, płci, wykształcenia i doświadczenia zawodowego osób tworzących organy spółki. Duże spółki będą zobowiązane ujawniać tego typu informacje dotyczące polityki różnorodności, ale również informować, jak ta polityka jest wdrażana i jakie są rezultaty wdrażania przyjętej polityki. Natomiast w przypadku gdy dana spółka nie będzie prowadzić polityki w wyżej wymienionym zakresie, będzie musiała ten fakt ujawnić i wyjaśnić.

Zmiany w ustawie o rachunkowości 2014-2016

Uproszczone sprawozdania finansowe - zmiany w rachunkowości

 

 


Zmiany w ustawie o rachunkowości w 2015 r.


Dyrektywa zostanie opublikowana w drugiej połowie 2014 r., to konsolidacja jej z dyrektywą przez nią zmienianą (tj. 2013/34/UE w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek) nastąpi w terminie 3 miesięcy od daty jej wejścia w życie.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej, w tym Polska, będą miały zapewne dość dużo czasu na wprowadzenie uregulowań tej dyrektywy do regulacji krajowych. Zmian w ustawie o rachunkowości w tym zakresie będą musiały zaistnieć najpóźniej do 20 lipca 2015 r.

Odpowiedzialność za rachunkowość

Zapraszamy na forum o Rachunkowości

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...