Słuzba Celna. Będzie i taniej, i szybciej

Celnicy będą mogli niszczyć towary pochodzące z przemytu, jeśli sąd orzeknie ich przepadek na rzecz Skarbu Państwa - takie zmiany przewiduje nowelizacja kodeksu karnego skarbowego. Teraz likwidacja tego typu towarów jest kosztowna i często nie przynosi pożądanych efektów.
7 lipca 2005 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw. Teraz ustawa czeka na rozpatrzenie przez Senat. Po jej wejściu w życie celnicy będą mogli niszczyć towary pochodzące z przemytu, co do których sąd orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa. W stosunku do wyrobów tytoniowych nowelizacja wprowadza jeszcze dalej idące przepisy przewidujące obligatoryjne ich niszczenie.
W świetle dotychczasowych przepisów towary przejęte na rzecz Skarbu Państwa podlegają likwidacji w trybie i na zasadach określonych w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zgodnie z nimi likwidacja towarów, wobec których orzeczono przepadek na rzecz Skarbu Państwa, może nastąpić w pierwszej kolejności poprzez sprzedaż bądź nieodpłatne ich przekazanie. Zniszczenie towaru stanowiącego własność Skarbu Państwa może nastąpić dopiero wtedy, gdy jego sprzedaż czy nieodpłatne przekazanie nie dojdą do skutku. Ponadto, jak wskazuje Ministerstwo Finansów, sprzedaż papierosów pochodzących z przestępstwa ze wskazaniem ich wywiezienia poza granice Polski okazała się kryminogenna, gdyż papierosy albo w ogóle nie opuszczały kraju, albo ponownie próbowano je przemycić do Polski.
Obecnie – jak wyjaśniła „GP” Maria Hiż z Ministerstwa Finansów – proces likwidacji towarów stanowiących własność Skarbu Państwa jest długotrwały i kosztowny. – Organy likwidacyjne w stosunku do każdego towaru muszą podejmować próbę jego sprzedaży lub nieodpłatnego przekazania. Dotyczy to również przypadków, gdy towary, takie jak np. papierosy, w momencie podjęcia tego typu próby nie spełniają wymogów dopuszczenia do obrotu handlowego w kraju – argumentowała Maria Hiż. Jednocześnie stwierdziła, że jeśli nowelizacja kodeksu karnego skarbowego weszłaby w życie, sytuacja uległaby znacznej poprawie, gdyż wyroby tytoniowe podlegałyby obligatoryjnemu niszczeniu na podstawie zarządzenia sądu, który orzekł przepadek. Zmienione przepisy umożliwią, w stosunkowo szerokim zakresie, zarządzanie zniszczenia przez sąd również co do pozostałych grup towarowych, np. płyt CD, DVD.
Nasza rozmówczyni zwróciła również uwagę na fakt, że planowane zmiany w przepisach kodeksu karnego skarbowego mają duże znaczenie dla Służby Celnej, albowiem w znacznym stopniu uproszczą procedury i skrócą tryb postępowania z towarami, których przepadek orzekł sąd. Dla Skarbu Państwa oznaczać to będzie zmniejszenie zbędnych wydatków, które obecnie są przeznaczane na przechowywanie takich towarów w magazynach. Trzeba przyznać, że koszty magazynowania takich towarów są spore. Z danych MF wynika, że w magazynach izb celnych w marcu br. przechowywanych było ponad 1 miliard 800 mln sztuk papierosów pochodzących z przestępstwa. Koszty utrzymania i ochrony tych magazynów to ok. 2 mln zł rocznie. A przecież koszty te ponoszą wszyscy podatnicy.
Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe kontrolują konta bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
06 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...