Będziemy zaokrąglać do pełnych złotych

Znane są już wzory, według których należy obliczyć wysokość odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej. Od 1 stycznia 2006 r. przy obliczaniu tych należności zamiast dotychczasowego zaokrąglania do pełnych dziesiątek groszy podatek będziemy zaokrąglać do pełnych złotych.
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia wykonawczego do zmian w Ordynacji podatkowej (zostały one opublikowane w Dz.U. nr 143, poz. 1199), które zaczną obowiązywać już od 1 września br. Nowy akt zmienia rozporządzenie z 24 grudnia 2002 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, dokonywania zaokrągleń oraz zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz.U. nr 240, poz. 2063).

W nowym rozporządzeniu określono wzory na obliczanie odsetek za zwłokę i opłaty prolongacyjnej, co ma ułatwić podatnikom, płatnikom, inkasentom oraz organom podatkowym prawidłowe obliczanie tych należności. W par. 2 ust. 1 pkt 7 podano końcowy moment naliczenia odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminie płatności zaliczek na podatek dochodowy. Zmiana ta jest podyktowana nowym brzmieniem art. 53a Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym, jeśli w postępowaniu podatkowym po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego organ podatkowy stwierdzi, że podatnik mimo ciążącego na nim obowiązku nie złożył deklaracji, wysokość zaliczek jest inna niż wykazana w deklaracji lub zaliczki nie zostały zapłacone w całości lub części, organ ten wydaje decyzję, w której określa wysokość odsetek za zwłokę na dzień złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy. W przypadku niezłożenia zeznania w terminie – odsetki zostają określone na ostatni dzień terminu złożenia zeznania, przyjmując prawidłową wysokość zaliczek na podatek.

Autopromocja

W projekcie rozporządzenia zmieniono także jego tytuł na rozporządzenie w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej oraz zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach. Skreślono także trzy paragrafy: 13-15. Zmiana tytułu i skreślenie tych przepisów to konsekwencja uregulowania w art. 63 Ordynacji podatkowej kwestii zaokrągleń podstaw opodatkowania, kwot podatków, odsetek za zwłokę, opłaty prolongacyjnej, oprocentowania nadpłat oraz wynagrodzenia przysługującego płatnikom i inkasentom. Przy obliczaniu tych należności końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 gr pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. Zasady zaokrąglania do pełnych złotych nie stosuje się do opłaty skarbowej oraz opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych (więcej na ten temat w „GP” z 31 maja br.).

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2005 r., z wyjątkiem zmiany nazwy rozporządzenia oraz uchylenia przepisów związanych z zaokrąglaniem podatków, bo te mają obowiązywać od 1 stycznia 2006 r. Z informacji, jakie uzyskaliśmy w Ministerstwie Finansów, wynika, że rozporządzenie zostanie podpisane i opublikowane w ustawowych terminach. Obecnie trwają uzgodnienia międzyresortowe nad projektem.

Podobnie przedstawia się sprawa z pozostałymi rozporządzeniami wykonawczymi do Ordynacji podatkowej.


Projekty aktów prawnych przygotowane w MF

• Projekt z dnia 21 lipca 2005 r. rozporządzenia ministra finansów w sprawie właściwości organów podatkowych.
• Projekt z dnia 21 lipca 2005 r. rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie informacji podatkowych.
• Projekt z dnia 21 lipca 2005 r. rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe.
• Projekt z dnia 19 lipca 2005 r. rozporządzenia ministra finansów w sprawie wykazu gwarantów i poręczycieli uprawnionych do udzielania gwarancji i poręczeń składanych jako zabezpieczenie wykonywania zobowiązań podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę.
• Projekt z dnia 19 lipca 2005 r. rozporządzenia ministra finansów w sprawie wzoru oświadczenia o nieruchomościach i prawach majątkowych mogących być przedmiotem hipoteki przymusowej.
• Projekt z dnia 19 lipca 2005 r. rozporządzenia ministra finansów w sprawie wzoru oświadczenia o rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem zastawu skarbowego.

Projekty aktów prawnych przygotowane w MF
• Projekt z dnia 19 lipca 2005 r. rozporządzenia ministra finansów w sprawie wzoru imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej.
• Projekt z dnia 19 lipca 2005 r. rozporządzenia ministra finansów w sprawie sposobu zabezpieczania, odtwarzania i wykorzystywania dowodów utrwalonych w toku kontroli podatkowej.

Ewa Matyszewska
Księgowość
Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

Remont domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Jaka stawka VAT - 8%, czy 23%?
29 kwi 2024

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie wykorzystywał część domu, w którym mieszka, do prowadzenia biura. W całym domu o powierzchni 140 m2 jest wymieniana podłoga. Usługodawca chce wystawić fakturę z 8% VAT na osobę fizyczną. Natomiast podatnik, wykorzystujący część domu do prowadzenia działalności, chciałby rozliczyć koszty montażu oraz zakupu tej podłogi w kosztach firmy. Czy w związku z tym usługodawca może wystawić fakturę na podatnika VAT według stawki VAT 8%? Czy też ma obowiązek zastosować podstawową stawkę VAT 23%?

KSeF obowiązkowy dla mniejszych firm od 1 czerwca 2026 r.? Rzecznik MŚP: Z pewnością zostanie to docenione
29 kwi 2024

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz apeluje o przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur dla małych firm z 1 kwietnia 2026 r. na 1 czerwca 2026 r. Taką informację podało 29 kwietnia 2024 r. Biuro Rzecznika MŚP.

pokaż więcej
Proszę czekać...