Kasa to nie lekarstwo na patologie

Taksówkarze zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego przepisy wprowadzające specjalne wymagania techniczne dla kas montowanych w taksówkach. Ma to być sposób na podważenie sensu stosowania w taksówkach kas w ogóle. Eksperci nie dają im jednak wielkich szans na wygraną.
Taksówkarze od kilku lat próbują przeciwstawić się obowiązkowi ewidencjonowania swoich usług za pomocą kas fiskalnych. Początkowo dzięki protestom udawało się im wymusić kolejne przesunięcia terminów wprowadzenia kas. Gdy zapadła już decyzja, że kasy fiskalne w taksówkach instalować jednak będzie trzeba, przez kraj przetoczyła się fala strajków i manifestacji, czego konsekwencją był m.in. kilkakrotny paraliż komunikacyjny stolicy. Protesty wiele jednak nie dały. Kasy w taksówkach od 1 stycznia 2004 r. powinny już być. Taksówkarze nie złożyli jednak broni i spór o sens wprowadzenia kas fiskalnych postanowili przenieść teraz przed Trybunał Konstytucyjny (TK).
Autorami skargi do TK są przedstawiciele Samorządnego Związku Zawodowego Taksówkarzy (SZZT). We wniosku związek skarży się na niezgodność z konstytucją przepisów rozporządzenia ministra finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz.U. z 2002 r. nr 108, poz. 948 z późn. zm.). Niezgodne z konstytucją są zdaniem taksówkarzy te przepisy rozporządzenia wprowadzające specjalne wymagania techniczne dla kas montowanych w taksówkach.
O dokładniejsze wyjaśnienie problemu zwróciliśmy się do ekspertów podatkowych. Arkadiusz Michaliszyn, prawnik z CMS Cameron McKenna, uważa, że trudno ocenić czy nałożony na taksówkarzy obowiązek posiadania kas fiskalnych jest rzeczywiście niezgodny z konstytucją. Prawdopodobnie przepisy konstytucji nie zostały tutaj naruszone. – Naruszony został jednak zdrowy rozsądek. Kasy fiskalne w Unii Europejskiej są rzadkością. Wprowadzenie takiego wymogu w Polsce było błędem, gdyż stworzona została kolejna bariera dla rozwoju drobnej przedsiębiorczości. Dla niektórych potencjalnych przedsiębiorców – bariera nie do przejścia – argumentował Arkadiusz Michaliszyn.
Podobnego zdania jest Jecek Tkaczyk, menedżer Działu Prawno-Podatkowego Moore Stephens Smoczyński i Partnerzy, który stwierdził, że szanse taksówkarzy na wygranie przed TK są niewielkie, a poza tym ewentualna wygrana i tak nie uchroni taksówkarzy od obowiązku posiadania kas fiskalnych. – Problem leży gdzie indziej. To Ministerstwo Finansów od wielu lat widzi w kasach fiskalnych panaceum na wszelkie patologie występujące u przedsiębiorców. Niestety, kasa nie jest takim remedium i jeżeli przy sprzedaży towarów w dużym stopniu odgrywa swoja rolę, to już przy ewidencjonowaniu usług w wielu wypadkach nie jest skutecznym narzędziem do walki z zaniżaniem obrotu – wyjaśnił.
Również Michał Szychowski, doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego, HLB Frąckowiak i Wspólnicy, nie daje wielkich szans na wygraną taksówkarzom. – Analizując treść zaskarżonych przepisów, trudno zakładać, iż TK podzieli stanowisko taksówkarzy. Przede wszystkim błędny wydaje się zarzut nierównego traktowania wobec prawa, ponieważ elementem prawa podatkowego jest nakładanie różnych obowiązków na różne grupy podatników, np. ze względu na inny zakres prowadzonej działalności – dodał Michał Szychowski.
Wybrane zarzuty taksówkarzy
• uniemożliwienie użytkowania zalegalizowanych taksometrów,
• naruszenie własności poprzez brak zgodnego z prawem „wywłaszczenia” taksometrów,
• nałożenie obowiązku stosowania kas specjalnych,
• przekroczenie przez ministra finansów uprawnień przy wydaniu rozporządzenia.
Ewa Matyszewska


Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...