Znów zmiany tylnymi drzwiami

Nawet gdyby nowy parlament nie zdążył z uchwaleniem gruntownej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na przyszły rok, to i tak dojdzie do zmiany niektórych przepisów o PIT. A to za sprawą m.in. przyjętych niedawno ustaw mających niewiele wspólnego z podatkami. To sposób na gmatwanie systemu podatkowego - twierdzą eksperci.
Wiele partii politycznych zapowiada, że po wyborach zgłosi projekty istotnych zmian w podatkach. Problem w tym, że wcale nie jest pewne, czy nowy parlament zdąży uchwalić zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych na przyszły rok. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niekorzystne dla podatników zmiany na następny rok powinny być opublikowane w Dzienniku Ustaw najpóźniej do końca listopada poprzedniego roku. Oznacza to, że nowe przepisy na przyszły rok muszą ukazać się najpóźniej 30 listopada 2005 r.

– Co prawda, zasada ta ma chronić podatników przed niekorzystnymi dla nich zmianami. Nawet jednak obniżenie podatków może wiązać się np. z likwidacją ulg, co będzie niekorzystne dla części podatników. Bezpieczniej więc będzie zakończyć proces legislacyjny do końca listopada tego roku. A to może być trudne – twierdzili eksperci.

Nawet gdyby nowy parlament nie zdążył z uchwaleniem gruntownych nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na przyszły rok, to i tak dojdzie do zmiany niektórych przepisów PIT z początkiem 2006 r. A to za sprawą m.in. przyjętych niedawno ustaw mających niewiele wspólnego z podatkami.

Już obecnie kontrowersje wzbudzają zmiany, jakie m.in. w PIT wprowadzi ustawa o sporcie kwalifikowanym. Wolne od podatku mają być dochody podatników prowadzących osobiście lub w formie spółki klub sportowy, w części przeznaczonej na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży. Na tym nie koniec. Od podstawy opodatkowania będzie można odliczyć wydatki, w wysokości nieprzekraczającej 10 proc. dochodu, poniesione przez podatnika na działalność klubów sportowych mających osobowość prawną i licencję sportową, skupiających co najmniej 50 zawodników, w tym 30 juniorów. Zwraca się uwagę, że w nowych przepisach nie wprowadzono żadnych wymogów dokumentowania wydatków podlegających uldze. Przepisy te mogą być nadużywane.

Wprowadzenie zmian w PIT przewiduje też ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Przedsiębiorcy, w tym rozliczających się według PIT, współpracujący z instytucjami badawczymi, będą mogli od podstawy opodatkowania odliczyć wydatki poniesione na nabycie nowych technologii od jednostek naukowych. Pytani przez nas eksperci krytycznie oceniali wprowadzanie zmian np. w przepisach o PIT ustawami mającymi niewiele wspólnego z podatkami. – To sposób na gmatwanie systemu podatkowego – twierdzili specjaliści. Także nowelizacja Ordynacji podatkowej zmieni od 1 stycznia 2006 r. ustawę o PIT. Wprowadzi przepisy o cenach transakcyjnych między podmiotami powiązanymi.

Krzysztof Tomaszewski
Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe kontrolują konta bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
06 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...