Powodów do radości wciąż brak

Przepisów utrudniających działanie urzędów jest dużo więcej, niż tych, które pracę ułatwiają. Sejm, który właśnie kończy kadencję, nie ułatwił życia ani przedsiębiorcom, ani urzędnikom.
W ciągu czterech lat kadencji obecnego Sejmu zostało uchwalonych prawie 900 ustaw. Do tej liczby należałoby dodać rozporządzenia i inne przepisy, które weszły w życie. Wpływają one w dużej mierze na funkcjonowanie administracji skarbowej. W rezultacie przybywa im nowych obowiązków. Które z przepisów ułatwiły, a które utrudniły pracę?
– W ostatnich latach nie pojawiło się zbyt wiele przepisów, które ułatwiałyby pracę urzędom skarbowym. Wręcz przeciwnie, przy braku zwiększania etatów obserwujemy stały przyrost obowiązków, przez co urzędy te stają się coraz bardziej obciążone – powiedział Mariusz Jędraszewski, rzecznik IS w Krakowie. – Przepisy, które dołożyły nowych obowiązków urzędom, to te, które obligują urząd do wydawania różnego typu zaświadczeń w celu przedstawienia ich w innych instytucjach. Wiele urzędów wydaje ich nawet po kilkadziesiąt tysięcy sztuk rocznie – ubolewa M. Jędraszewski. Przykładem takiego niekorzystnego przepisu jest art. 14a Ordynacji podatkowej, dotyczący wiążących interpretacji podatkowych, które urzędy wydają podatnikom. Jak powiedział nam rzecznik krakowskiej izby skarbowej, w województwie małopolskim miesięcznie wydaje się takich interpretacji ok. 800, co w znacznym stopniu obciąża urzędy.
Niekorzystnie na pracę urzędników wpływa art. 105 ustawy o podatku od towarów i usług, który zobowiązuje urzędy do wydawania zaświadczeń VAT-25. Urząd na tym druku informuje, czy od sprowadzonego z zagranicy samochodu powinien być zapłacony podatek. – Po co wydawać takie zaświadczenie, jeżeli generalnie samochody te zwolnione są z podatku od towarów i usług, ponieważ sprowadzają je osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są podatnikami VAT – zastanawia się Sylwester Kiełbiowski z Urzędu Skarbowego Warszawa Wola. Do przepisów utrudniających należy także ustawa o podatku od towarów i usług, a w niej art. 19 ust. 13 pkt 2 dotyczący obowiązku podatkowego w firmach budowlanych i transportowych. – Kontrola jednego miesiąca powoduje konieczność sprawdzenia i ustosunkowania się do dokumentów z miesiąca poprzedniego, co niepotrzebnie wydłuża czas kontroli – wyjaśnia Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi. – Najwięcej problemów przysparza prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony przy zakupie paliw do samochodów, oraz stawki podatkowe w budownictwie. Wszystkie urzędy skarbowe (do których izba zwróciła się o wskazanie niekorzystnych przepisów) wskazywały na złożoność przepisów tej ustawy, zawiły i niezrozumiały język, objętość i liczne odesłania kaskadowe – dodaje. Do nielicznych przepisów, które ułatwiły pracę, należą art. 3a i 3b Ordynacji podatkowej, które wprowadzają możliwość składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną, a także rozporządzenie ministra finansów w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur drogą elektroniczną.
Korzystny dla urzędów, ale i dla podatników, jest też art. 274 Ordynacji podatkowej, który wprowadza możliwość poprawienia drobnych błędów przez urzędników. – Dzięki temu nie marnuje się cennego czasu podatników z błahych powodów, w sytuacjach gdy pomyłka jest czysto formalnym błędem – przyznaje Mariusz Jędraszewski.
PLUSY I MINUSY
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Zalewski


Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...