Elektroniczna rewolucja

W administracji skarbowej szykuje się rewolucja. W związku z projektem wprowadzania w coraz szerszym zakresie rozliczeń podatkowych w formie elektronicznej, Ministerstwo Finansów przewiduje w ciągu 2-3 lat redukcję zatrudnienia w administracji skarbowej o około 30 proc.
Realizacja projektu przewidującego wprowadzenie możliwości m.in. rozliczeń podatkowych w formie elektronicznej (e-podatki) ruszy 27 września. Wtedy najprawdopodobniej zostaną przyznane środki z Unii Europejskiej na wsparcie projektu. Realizacja projektu prawdopodobnie będzie kosztować 150 mln zł, z czego 10 mln pochłoną m.in. szkolenia.
Trzy czwarte z pozostałych 140 mln da nam Unia (z programu pomocowego na rozwój przedsiębiorczości drogą elektroniczną). Kontakty podatników z organami podatkowymi w formie elektronicznej, w tym składanie deklaracji, umożliwia znowelizowana Ordynacja podatkowa i ustawa o podpisie elektronicznym.

Redukcje w administracji skarbowej

– Chcielibyśmy, aby bardzo rozbudowany model administracji publicznej został trochę zrewidowany – powiedział Grzegorz Stanisławski, wiceminister finansów odpowiedzialny za informatyzację w resorcie. – Szacujemy, na podstawie doświadczeń innych krajów, że przez następne 3 lata możliwe będzie zredukowanie o około 30 proc. kadry administracji podatkowej – dodaje. Jak podkreśla, istnieje jednak pewien czynnik ryzyka. Na przykładzie Belgii, w której dostęp do internetu ma ok. 80 proc. społeczeństwa, pokazuje, że system e-podatków może się nie upowszechnić. – W Belgii tylko 3,75 proc. deklaracji podatkowych jest przesyłanych drogą elektroniczną – stwierdził.
W związku z projektami e-podatki i e-deklaracje przeprowadzono już lokalne (m.in. w Krakowie i na Pomorzu) testy przesyłania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Jak podkreśla wiceminister Stanisławski, system elektronicznych rozliczeń nie może być skomplikowany technologicznie i powodować nowych kosztów po stronie podatnika, bo to rodziłoby niechęć do korzystania z niego. – Zaprojektowaliśmy system tak, aby usługi obejmowały wszystkich obywateli, a więc możliwość przesyłania deklaracji PIT, VAT i CIT – podsumowuje wiceminister.

Harmonogram e-podatków

W czwartek 9 września Ministerstwo Finansów organizuje Otwarte Dni Informatyki dla zainteresowanych firm, które chciałyby wdrażać projekty e-podatki i e-deklaracje. Na spotkaniu przedstawiony zostanie harmonogram realizacji programu, przetargów, wymagania i zakres usług, które ministerstwo chce wprowadzić.
W ramach projektu e-deklaracje planowane jest uruchomienie m.in. takich usług, jak: wysyłanie deklaracji CIT, PIT, VAT, NIP, PCC; obsługa innych dokumentów, np. podań; sprawdzanie stanu sprawy (podatnik będzie mógł śledzić postęp w interesującej go sprawie); dostęp do informacji o stanie rozliczeń; aktualizacji danych on-line. W późniejszym terminie planowane jest wydawanie zaświadczeń drogą elektroniczną oraz uruchomienie usługi płatności należności podatkowych i innych opłat skarbowych.

Internet w kontaktach z podatnikami

– Dotychczasowe regulacje prawne ograniczają wprawdzie możliwości wykorzystania internetu w kontaktach z podatnikami. Organy podatkowe jednak chętnie posługują się internetem jako wygodną dla podatnika formą komunikacji z urzędem – powiedziała nam Agnieszka Dziura, rzecznik Izby Skarbowej w Rzeszowie.
– Rozwiązanie polegające na elektronicznym składaniu deklaracji podatkowych jest z pewnością rozwiązaniem przyszłościowym – przekonywał Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy. W jego opinii kontakty z podatnikami przez internet będą coraz częstsze. – Szczególnie ułatwi to kontakty dużym firmom rozliczającym się w wyspecjalizowanym urzędzie skarbowym z uwagi na odległość, którą przedstawiciele takich firm muszą przebyć, by osobiście skontaktować się z urzędem – stwierdził M. Cichański.
Obecnie szczególnie przydatna w kontaktach z klientami jest poczta elektroniczna. Jak powiedziała A. Dziura, najczęściej tą drogą udzielane są odpowiedzi na proste pytania zadawane przez podatników, dotyczące m.in. sposobu załatwienia interesującej go sprawy, wyboru właściwego formularza, terminów czy godzin pracy urzędu. – Na wniosek, który może być złożony również pocztą elektroniczną, podatnik może uzyskać (również w ten sposób) informacje dotyczące rejestracji kontrahenta unijnego dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych – wyjaśniła rzecznik IS w Rzeszowie.
Korzyści z wprowadzenia systemu e-podatków mogą być bardzo duże. Jak podkreślają specjaliści, spowoduje to „odchudzenie” administracji skarbowej. Stało się tak m.in. w krajach, gdzie e-podatki już funkcjonują.
Łukasz Zalewski
Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...