Czy grozi wyższy VAT w budownictwie

Obecnie obowiązują preferencyjne stawki VAT w budownictwie. W 2007 r. kończy się jednak okres przejściowy i zgodnie z obowiązującymi przepisami podatek zostanie zwiększony z 7 do 22 proc.
PiS i PO zapowiadają utrzymanie preferencyjnych stawek na VAT w budownictwie po 2007 r. Czy jest to możliwe?

Mirosław Barszcz,
Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe
Myślę, że tak. Jest to praktyka, która jest stosowana w większości państw członkowskich Unii. Zdaję sobie sprawę, że nam się kończy derogacja na budownictwo – na usługi budowlane, dostawę i sprzedaż mieszkań. Jednak, jak wskazuje praktyka, uzyskanie z Komisji Europejskiej dalszego pozwolenia na stosowanie stawki obniżonej nie jest żadnym problemem. Jest aneks H do VI Dyrektywy UE, który pokazuje, co powinno podlegać stawkom obniżonym. Prawie w każdym państwie członkowskim są jakieś wyjątki, to znaczy takie sytuacje, gdzie ta obniżona stawka obowiązuje w szerszym zakresie niż zezwala na to aneks H, np. w Wielkiej Brytanii jest stawka zerowa na całą żywność, remonty są opodatkowane stawką 7 proc. To jest w pewnym stopniu automatyczne i nie wymaga zmiany VI dyrektywy. Stawki obniżone wymagają po prostu uzyskania derogacji. To nie są rzeczy problemowe, zwłaszcza, jeśli chodzi o budownictwo, usługi, gdzie stosowanie obniżonej stawki nie powoduje naruszenia równości konkurencji. Teraz należałoby rozpocząć z Unią negocjacje na temat możliwości rozszerzenia stosowania stawek 7-proc., żeby przywrócić rzecz do normalności, czyli do stanu sprzed 1 maja 2004 r. Wtedy mielibyśmy z głowy cały problem zwrotów, wszystkie procedury byłyby dużo prostsze. Jeśli Unia by się na to nie zgodziła, trzeba by rozmawiać o przedłużaniu derogacji. Ale mamy na to jeszcze dwa lata.

Bartosz Bogdański,
Ernst and Young
Utrzymanie preferencyjnych stawek na VAT w budownictwie po 2007 roku w zakresie, w jakim obowiązują one dzisiaj, wydaje się niemożliwe. Jest to konsekwencją postanowień traktatu akcesyjnego, w którym jest mowa o okresie przejściowym na VAT w budownictwie. Okres ten wygasa właśnie w 2007 roku. Zatem zachowanie obniżonej stawki VAT dla Polski wymagałoby zmiany przepisów VI Dyrektywy Rady UE dotyczących zakresu stosowania obniżonych stawek. To z kolei wymaga inicjatywy ze strony Komisji Europejskiej, która co dwa lata dokonuje przeglądu stawek obniżonych. Mogłaby więc ona złożyć propozycję Radzie Europy, aby włączyć do katalogu dostaw opodatkowanych obniżonymi stawkami dostawy związane z budownictwem. Na to musiałyby się z kolei zgodzić wszystkie kraje, bo taka propozycja musi zostać przyjęta jednomyślnie, a to wydaje mi się mało prawdopodobne. Jest jednak teoretyczna możliwość, aby Polska naciskała na Komisję Europejską, żeby takie regulacje przyjąć.
Drugą możliwość daje przepis Dyrektywy o możliwości stosowania obniżonych stawek VAT związanych z budownictwem socjalnym, ale wydaje się, że zakres zastosowania tej preferencji byłby bardzo ograniczony.
Wygląda więc na to, że po 2007 r. będziemy mieli podwyżkę VAT, a koszty z tym związane poniosą klienci, na których większa stawka VAT zostanie przerzucona.

Not. Łukasz Zalewski


Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...