Zgłoś projekt przez internet

Każdy, komu dały się we znaki absurdalne przepisy podatkowe, teraz może zgłosić propozycję ich zmiany. Wystarczy, że wejdzie na utworzoną właśnie stronę internetową www.podatki.gov.pl i zapisze swoje pomysły. Przedstawiciele biznesu i eksperci mają jednak mieszane odczucia dotyczące tej inicjatywy.
– Chcemy wykorzystać potencjał i mądrość podatników. Często to oni miewają najlepsze propozycje zmian – powiedział Gazecie Prawnej wiceminister finansów Mirosław Barszcz. Zapewnił, że nową stroną internetową opiekować się będzie zespół specjalistów, którzy na bieżąco będą analizować zgłaszane propozycje. Najtrafniejsze, dotyczące uproszczenia systemu podatkowego, zostaną uwzględnione w pracach rządu.

Dlaczego resort finansów nie przedstawił do dyskusji konkretnych projektów?

– Mamy własne koncepcje, nad którymi intensywnie pracujemy. Pomysły zgłaszane przez przedsiębiorców czy podatników mogą jednak przyczynić się do tego, że przyszłe projekty zmian będą znacznie lepsze – wyjaśnił wiceminister Mirosław Barszcz.

Mieszane odczucia dotyczące nowej inicjatywy mają jednak przedstawiciele biznesu.

– Przecież już tworzono strony internetowe, na których można było zgłaszać pomysły zmian w podatkach. Organizacje biznesowe przedstawiły Ministerstwu Finansów własne propozycje. Może trochę niepokoić, że teraz na nowo będą zbierane opinie podatników. Nie można wykluczyć, że doprowadzi to do przeciągania prac nad zmianami. W pierwszej kolejności należałoby uwzględnić już zgłoszone opracowania – powiedział nam Mieczysław Bąk, prezes Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym Krajowej Izby Gospodarczej.

Także przedstawiciele ekspertów podatkowych wypowiadają się dość wstrzemięźliwie na temat uruchomienia nowej strony internetowej.

– Nie wiązałbym z tym przesadnie dużych nadziei. Podatnicy będą raczej pisali o tym, co ich boli. Tylko nieliczni zapewne sformułują propozycje konkretnych zmian legislacyjnych. Duże nadzieje pokładam za to w zespołach roboczych, które mają opracować projekty zmian. Do pracy w tych zespołach Ministerstwo Finansów powołało bardzo dobrych specjalistów – powiedział nam Sylwester Grochowina, dyrektor działu podatkowego KPMG. Dodał, że członkowie zespołów w pierwszej kolejności przygotują propozycje zmian służące uproszczeniu systemu podatkowego i zmniejszeniu jego uciążliwości dla podatników i płatników. Chodzi o zmiany, które nie pociągają za sobą skutków budżetowych. Z kolei propozycje, które mogłyby mieć wpływ na wysokość dochodów budżetu, wymagają szczegółowych wyliczeń. Dlatego ich przygotowanie może zająć więcej czasu.

Krzysztof Tomaszewski


Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...