MF podkreśliło także, że w sytuacji, gdyby istniała prawna możliwość sfinansowania organizacji imprezy okolicznościowej ze środków ZFŚS, to wydatki z funduszu nie będą stanowiły kosztów podatkowych. Kosztami takimi są bowiem odpisy dokonywane przez podatnika na ZFŚS. W przypadku natomiast sfinansowania imprezy okolicznościowej ze środków obrotowych, wydatki poniesione na jej organizację mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych.
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Ważne, aby poniesiony wydatek miał lub mógł mieć wpływ na osiągane przez podatnika przychody oraz miał związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Ponadto resort zauważył, że kosztami podatkowymi są również tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych. Wydatki te związane są bowiem z prowadzoną przez podatnika działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą (podatnikiem), a przez to zwiększenie efektywności ich pracy.
Ewa Matyszewska