Jest podatek od karty płatniczej dla pracownika

Od wartości limitu na karcie przyznanej pracownikowi przez pracodawcę trzeba zapłacić podatek dochodowy - twierdzi Ministerstwo Finansów.
Pracownik otrzymuje od swojego pracodawcy kartę elektroniczną, która uprawnia go do dokonania zakupów na określoną kwotę. Może być to karta płatnicza lub tzw. karta rabatowa niebędąca kartą płatniczą. Karta rabatowa uprawnia do jej wymiany na określony towar (usługę) i jednocześnie pozwala na korzystanie z rabatu u sprzedawcy (usługodawcy). W każdym przypadku właścicielem karty (zarówno płatniczej, jak i rabatowej) pozostaje pracodawca, natomiast właścicielem nabytego towaru (usługi) staje się pracownik. Czy świadczenie to skutkuje powstaniem przychodu do opodatkowania u pracownika? Takie pytanie Gazeta Prawna zadała Ministerstwu Finansów.
W udzielonej odpowiedzi ministerstwo wyjaśniło, że wartość otrzymanej karty (a dokładnie wysokość limitu na karcie, do wartości którego pracownik może dokonywać zakupów w imieniu pracodawcy) nie korzysta ze zwolnienia od podatku. W konsekwencji podlega opodatkowaniu.

Podatek trzeba płacić

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem zwolnionych z opodatkowania na mocy art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W konsekwencji, w przypadku świadczeń otrzymywanych przez pracowników, które nie mieszczą się w zakresie któregokolwiek ze zwolnień wymienionych w ustawie o PIT, jak również nie został od nich zaniechany pobór podatku, istnieje obowiązek zapłacenia podatku od ich wartości. Dla pracownika świadczenia te stanowią przychody ze stosunku pracy.
W omawianej sprawie nie znajdzie zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT. Z przepisu tego wynika, że wolna od podatku jest wyłącznie wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, do wysokości nieprzekraczajacej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Przy czym rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do wymiany na towary lub usługi.
Zwolnienie to – jak podkreśla ministerstwo – nie ma zastosowania zarówno do otrzymanej przez pracownika karty elektronicznej mającej postać karty płatniczej, jak i karty rabatowej. Nie zmienia tego również fakt, że transakcje wykonywane za pomocą takiej karty obciążają środki pochodzące z rachunku zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jednak karta nie stanowi świadczenia rzeczowego, lecz jest środkiem płatniczym. Świadczeniem rzeczowym nie jest również karta rabatowa. Tego rodzaju karta jest „innym znakiem”. Pracownik upoważniony do dysponowania nią może środki pieniężne na niej zapisane – do wysokości przyznanego limitu – wymienić na towar lub usługę, którego staje się właścicielem.

Potrzebna analiza

Zapytaliśmy również resort, czy pracodawcy przekazując pracownikom karty płatnicze lub rabatowe nie chcą obchodzić prawa.
Zdaniem resortu finansów, w omawianym stanie faktycznym należy w ramach postępowania podatkowego przeprowadzić bardzo wnikliwą analizę tak, by stwierdzić, czy mamy do czynienia z obejściem prawa. Trudno bowiem uznać za obejście postanowień art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sytuację, w której pracodawca udostępniając pracownikowi firmową kartę płatniczą zleca mu jednocześnie dokonanie, w imieniu i na rzecz zakładu pracy, zakupu np. paczek świątecznych dla dzieci ogółu pracowników firmy (ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych), które to paczki będą następnie wręczane przez pracodawcę pracownikom.

Ewa Matyszewska
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...