Wyszukiwarka ulg podatkowych B+R

AYMING POLSKA
Konsulting operacyjny i finansowanie innowacji
rozwiń więcej
Wyszukiwarka ulg podatkowych B+R
W październiku 2018 r. międzynarodowa grupa doradcza Ayming uruchomiła platformę internetową „Global R&D Tax Incentives: The Benchmark”, która pozwala przedsiębiorstwom na kompleksowy przegląd i porównanie zachęt podatkowych na działalność badawczo-rozwojową, dostępnych w różnych krajach. Najnowsze narzędzie ma ułatwiać firmom strategiczne planowanie działań badawczo-rozwojowych i wybór optymalnej lokalizacji inwestycji B+R.

Podejmując decyzję o wyborze kraju inwestycji badawczo-rozwojowych, należy rozważyć szereg czynników, w tym ofertę zachęt podatkowych na badania i rozwój. Niestety, wiele firm ma trudność w uzyskaniu kluczowych informacji, umożliwiających ogólne zrozumienie i porównanie sytuacji podatkowej w poszczególnych krajach. Zachęty podatkowe są skonstruowane w różny sposób, a ich porównanie wymaga analizy licznych przepisów i interpretacji podatkowych, a także znajomości lokalnej polityki innowacyjnej. Tymczasem, dostępne na rynku badania porównawcze są obszerne, skomplikowane i nie zawierają ustandaryzowanych parametrów, umożliwiających porównanie tych zachęt.

Autopromocja

Polecamy: Komplet podatki 2019

W odpowiedzi na potrzeby rynku, eksperci Ayming przygotowali narzędzie, które pozwala na szybkie zorientowanie się w międzynarodowym krajobrazie zachęt podatkowych na działalność badawczo-rozwojową - „Global R&D Tax Incentives: The Benchmark”.

Na podstawie znajomości lokalnych zasad opodatkowania działalności B+R i globalnego doświadczenia, eksperci Ayming opracowali metodykę, która umożliwia porównanie zachęt podatkowych dostępnych w 14 krajach: Australii, Belgii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Kanadzie, Polsce, Portugalii, Republice Południowej Afryki, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. „Global R&D Tax Incentives: The Benchmark” porównuje zachęty w oparciu o dwa kluczowe parametry: wysokość ulgi podatkowej i łatwość uzyskania odliczenia. Jednocześnie przedstawia inne informacje, które są istotne przy wyborze lokalizacji inwestycji B+R, np. okres realizacji odliczenia czy wnikliwość kontroli skarbowych.

Narzędzie „Global R&D Tax Incentives: The Benchmark” ma ułatwić przedsiębiorstwom zrozumienie międzynarodowej sytuacji podatkowej w obszarze badawczo-rozwojowym i umożliwić bardziej strategiczne podejście do planowania działalności badawczo-rozwojowej. Ma także dać im pewność, że w pełni wykorzystują potencjał, jaki tkwi w zachętach podatkowych oferowanych na całym świecie. To narzędzie będzie przydatne dla przedsiębiorstw każdej wielkości. Ułatwi podejmowanie decyzji o wyborze miejsca do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, bez konieczności zapoznawania się z setkami stron dokumentów. Pod przystępną wizualną formą kryje się zaawansowana metodyka, która umożliwia standaryzację i bezpośrednie porównanie międzynarodowych danych – wyjaśnia Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, Dyrektor Finance & Innovation Performance w Ayming Polska.

W Polsce inwestorzy zagraniczni mają do dyspozycji coraz szerszą ofertę zachęt do lokowania inwestycji B+R. Są to m.in. bezzwrotne dotacje na inwestycje w tworzenie centrów badawczo-rozwojowych i finansowanie prowadzenia działalności B+R czy preferencyjne warunki dla zakładających centra badawczo-rozwojowe lub centra usług wspólnych. Firmy prowadzące działalność B+R w Polsce już od dwóch lat mogą także skorzystać z ulgi w podatku dochodowym, której wartość sukcesywnie jest zwiększana. Rozliczając rok podatkowy 2018, wszystkie przedsiębiorstwa prowadzące działalność badawczo-rozwojową będą mogły odpisać 100 proc. kosztów kwalifikowanych do ulgi B+R, a jednostki o statusie centrum badawczo-rozwojowego – nawet 150 proc. kosztów. Od 2019 r. ma wejść w życie również tzw. IP Box, który pozwoli na preferencyjne opodatkowanie 5 proc. stawką PIT/CIT dochodów uzyskiwanych z tytułu komercjalizowania praw własności intelektualnej, powstałej w wyniku przeprowadzenia prac B+R.

Naszym celem jest wykorzystanie międzynarodowego know-how i kilkudziesięciu lat doświadczenia na rynkach zagranicznych do dostarczania przedsiębiorstwom i ekonomistom wiarygodnych informacji na temat zachęt podatkowych wspierających rozwój innowacyjności w innych krajach. „Global R&D Tax Incentives: The Benchmark” to narzędzie zarówno dla polskich przedsiębiorstw planujących międzynarodową ekspansję, jak i dla inwestorów zagranicznych, którzy rozważają Polskę jako miejsce inwestycji B+R. Polska ma coraz więcej do zaoferowania w tym zakresie, a to zwiększa jej szansę na przyciąganie ambitnych projektów inwestycyjnych ukierunkowanych na rozwój innowacji. Perspektywicznie oznaczają one nie tylko napływ innowacji technologicznych, ale też stworzenie kolejnych miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanej kadry – podsumowuje Magdalena Burzyńska, Dyrektor Zarządzający Ayming Polska.

 Link do narzędzia online „Global R&D Tax Incentives: The Benchmark”: https://thebenchmark.ayming.com/

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...