Fikcyjna obniżka PIT

Propozycja likwidacji ryczałtowych kosztów uzyskania przychodów dla umów autorskich i umów cywilnoprawnych będzie ciosem dla wielu podatników. Zdaniem ekspertów to dowód na to, że obniżka podatków po raz kolejny jest fikcją.
Ministerstwo Finansów w swoim planie na reformę systemu podatkowego chce zlikwidować zryczałtowane koszty uzyskania przychodów dla umów autorskich oraz umów zlecenia i dzieło. W zamian miałyby zostać określone koszty kwotowo. Zdaniem resortu taka zmiana wyeliminuje istniejące dotychczas różnice w tym zakresie w stosunku do osób uzyskujących przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych. Co na to eksperci? Uważają, że pomysł ten uderzy w sporą grupę podatników.
– Propozycja Ministerstwa Finansów dotycząca likwidacji ryczałtowych kosztów uzyskania przychodów w przypadku umów autorskich, zlecenia i o dzieło uderzy na pewno w wielu podatników rozliczających się w ten sposób. Nie należy zapominać, że są to bardzo popularne i powszechnie występujące w obrocie gospodarczym umowy, dlatego też projekt Ministerstwa Finansów należy ocenić jako bardzo niekorzystny – uważa Jacek Tkaczyk, ekspert podatkowy.

Kwotowe koszty to za mało

Nasz rozmówca wyjaśnił także, że obecne koszty uzyskania przychodu wynoszą 20 proc. uzyskanego przychodu w przypadku umów zlecenia i o dzieło oraz 50 proc. w przypadku umów dotyczących praw autorskich. Ustalenie stałych stawek kwotowych kosztów wpłynie negatywnie na dochody podatników.
– W przypadku obecnych kosztów ustalanych procentowo, koszty te rosną wraz ze wzrostem wynagrodzenia otrzymywanego przez podatnika, w przypadku kosztów ustalanych kwotowo będą one zawsze stałe – dodał Jacek Tkaczyk.
Podobnego zdania jest Grzegorz Maślanko, radca prawny w Departamencie Doradztwa Podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, który podkreślił, że wprawdzie nadal koszty uzyskania przychodu mają być zryczałtowane, ale jest znacząca różnica pomiędzy 50-proc. przychodu a ryczałtem kwotowym. Przy bardzo zróżnicowanej wielkości przychodów z tego źródła kwota ryczałtu nie może być wysoka. Zresztą kwotowy ryczałt kosztowy mamy w przypadku stosunku pracy: jaki jest – wiemy. Czy efektem będzie ograniczenie podaży? Zapewne nie. Zmniejszą się po prostu realne dochody ludzi utrzymujących się z wykorzystania praw autorskich.
– Nie można się oprzeć wrażeniu, że chodzi o zwiększenie przychodów budżetowych – argumentował ekspert HLB Frąckowiak i Wspólnicy.

Wyższe obciążenia podatkowe

Według Pawła Jabłonowskiego, prawnika w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, trudno na razie jednoznacznie ocenić plany resortu finansów dotyczące wprowadzenia kwotowych kosztów uzyskania przychodów. Ministerstwo już od pewnego czasu zapowiadało urealnienie kosztów uzyskania przychodów w przypadkach, w których koszty te były zryczałtowane.
– Wydaje się jednak, że wprowadzenie kosztów kwotowych będzie oznaczało w praktyce znaczne podwyższenie obciążeń podatkowych dla m.in. zleceniobiorców, twórców, artystów wykonawców oraz sportowców. Nie wydaje się bowiem, że koszty kwotowe planowane przez Ministerstwo Finansów będą sięgały 20 proc., czy co mniej prawdopodobne 50 proc. uzyskiwanych przychodów, a zatem postulat obniżania podatków po raz kolejny okazuje się fikcją – wyjaśniał Paweł Jabłonowski.

Szansa na liniowy

Nie wszyscy specjaliści skrytykowali pomysł resortu. Arkadiusz Michaliszyn, prawnik z CMS Cameron McKenna, podkreślił, że rzeczywiście na prawdziwą reformę podatków przyjdzie nam jeszcze poczekać. Jego zdaniem resort finansów powinien się skoncentrować przynajmniej na racjonalizacji systemu fiskalnego, poprzez ograniczenie wyjątków, tj. zarówno ulg, jak i obostrzeń.
W tym świetle, likwidacja ryczałtowych kosztów dla umów zleceń i o dzieło jest dobrym pomysłem. Przywilej obniżenia podstawy opodatkowania o 20 proc. czy 50 proc. jest niczym nieuzasadniony: dlaczego pracownik ma płacić wyższe podatki niż zleceniobiorca.
– Na zmianie stracą pisarze, artyści i dziennikarze, w związku z czym należy spodziewać się doniosłych protestów. Jednak bez tych zmian wprowadzenie podatku liniowego wciąż będzie mrzonką – dodał.
WAŻNE
Dziś zryczałtowane koszty uzyskania przychodów w przypadku umów autorskich wynoszą 50 proc. Przy umowach cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło) stanowią one 20 proc. Po reformie Ministerstwa Finansów koszty te zostaną zastąpione ryczałtem kwotowym. Na razie nie wiadomo, jakim.

Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl


Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...