Stare przepisy wracają ponownie do łask

Do Ordynacji podatkowej powrócił przepis pozwalający organom skarbowym korzystać z dowodów zebranych przez policję w postępowaniach jeszcze niezakończonych.
Prezydent podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej i ustawy o kontroli skarbowej. Zmiana w Ordynacji podatkowej przywraca poprzednie brzmienie art. 144 i 181 sprzed 1 września ubiegłego roku. Urzędnicy skarbowi stracili wtedy prawo powoływania się w postępowaniach podatkowych na dowody zebrane przez inne służby w postępowaniach, które nie zostały zakończone prawomocnie. Zmiany zapewniły większą ochronę podatnikom spierającym się z fiskusem, ale pozbawiły organy skarbowe oręża w walce z nieprawidłowościami podatkowymi. Według Ministerstwa Finansów niemożliwa stała się współpraca między fiskusem a organami ścigania. Postępowania uległy znacznemu wydłużeniu, wzrosły też koszty kontroli.

Zdaniem wiceministra finansów Pawła Banasia fiskus stracił prawo wglądu do faktur zajętych przez policję. Trudne stało się ściganie wielu najpoważniejszych przestępstw podatkowych, zwłaszcza walka z mafią paliwową czy ukrywaniem dochodów oraz wyłudzeniami VAT. W wielu przypadkach inspektorzy skarbowi muszą powtarzać dowody, na przykład specjalistyczne opinie biegłych, mimo że zostały już one wydane na zlecenie prokuratury. Urzędnicy skarbowi argumentują, że wykluczenie z postępowania części dowodów szkodzi podstawowym zasadom wynikającym z Ordynacji podatkowej – prawdzie obiektywnej i swobodnej ocenie dowodów.

Resort finansów liczy, że powrót do poprzedniego brzmienia art. 181 Ordynacji podatkowej usprawni postępowania podatkowe. Fiskus znowu będzie mógł korzystać z dowodów zebranych przez policję czy prokuraturę w postępowaniach, które nie zostały prawomocnie zakończone.

Krytycy powrotu przepisu sprzed 1 września jednak ostrzegają, że podatnicy mogą mieć utrudniony dostęp do dowodów zebranych w postępowaniach innych niż podatkowych.

Mniej kontrowersji budzi nowelizacja art. 144 Ordynacji podatkowej. Umożliwi ona gminom doręczanie decyzji podatkowych za pośrednictwem sołtysów. Wprowadzona w ubiegłym roku zmiana okazała się fatalna dla budżetów samorządów. Gminy muszą zatrudniać kurierów lub płacić za przesyłki Poczcie Polskiej.

Emocje wzbudziły zmiany w ustawie o kontroli skarbowej. I tym razem chodzi o powrót do obowiązujących wcześniej przepisów – ułatwiających kontrolę skarbową u tzw. dużych podatników. Zgodnie z obecnym stanem prawnym, kontrolę taką może wszcząć wyłącznie generalny inspektor kontroli skarbowej na wniosek urzędu skarbowego obsługującego dużą firmę.

To, zdaniem MF, powoduje wydłużenie procesu wszczynania postępowania kontrolnego oraz zbędne mnożenie dokumentacji. Po wejściu w życie nowelizacji zgoda GIKS nie będzie już potrzebna. Do kontroli w dużych firmach będą miały zastosowanie zasady ogólne dotyczące wszczynania postępowań kontrolnych, określone w ustawie o kontroli skarbowej.

Marcin Musiał
marcin.musiał@infor.pl
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...