Po zmianie kredytu nie można skorzystać z ulgi

Podatnicy korzystający z ulgi odsetkowej przed podjęciem decyzji o zmianie kredytu mieszkaniowego na tańszy powinni poważnie się zastanowić. Po zmianie kredytu ulgi nie można już odliczać.
Kredyty refinansowe są coraz popularniejsze i tańsze. Trudno się więc dziwić, że wiele osób, które sfinansowały zakup mieszkania kredytem, zamienia stary drogi kredyt na tańszy. Tymczasem tańszy kredyt refinansowany może nie opłacać się podatnikom, którzy korzystają z ulgi odsetkowej. Nowy kredyt to utrata prawa do korzystania z dość intratnego odliczenia.

Podatnik nie odliczy...

– W przypadku tzw. kredytów refinansowych nie ma możliwooci skorzystania z ulgi odsetkowej – podkreśla Marek Jarocki, doradca podatkowy w Ernst&Young. Zgodnie z przepisami dotyczącymi tej ulgi odliczeniu od dochodu podlegają odsetki od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie jednej z wyraźnie wskazanych w tym przepisie inwestycji mieszkaniowych.
Zgodnie z podstawową zasadą podatnik ma prawo do odliczenia odsetek od kredytu lub pożyczki, jeżeli zostały one udzielone na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Inwestycja musi być związana z:
• budową budynku mieszkalnego albo
• wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego, albo
• zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od dewelopera, albo
• nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne.
– Niestety w tym katalogu nie mieści się kredyt udzielony na spłatę wcześniejszego kredytu, nawet w sytuacji, gdy został on przeznaczony na cele inwestycyjne, o których mowa w tym przepisie – podkreśla Marek Jarocki. A to oznacza, że kredyt refinansowy jest jedynie pośrednio związany z preferowanymi przez fiskusa inwestycjami mieszkaniowymi. Dodaje, że ponieważ przepisy o ulgach nie mogą być interpretowane rozszerzająco, odsetki od kredytów refinansowych nie podlegają odliczeniu.

... bo zabraniają przepisy

Takiego samego zdania jest Michał Stolarek, radca prawny z kancelarii Stolarek & Grabalski.
Możliwość skorzystania z ulgi odsetkowej została ściśle określona przez ustawodawcę i obwarowana licznymi warunkami. Skoro w ustawie znalazł się katalog inwestycji, z jakimi związane jest prawo do ulgi, trudno uznać, że fiskus zgodzi się na jego rozszerzenie.
– Każda ulga to odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania – dodaje nasz rozmówca.
Zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne trzymają się zasady, że wyjątki należy interpretować literalnie, ściśle z brzmieniem przepisów. A to oznacza, że podatnik, rozważając możliwość zaciągnięcia tańszego kredytu na spłatę wcześniejszego musi skalkulować utratę prawa do corocznego odliczania odsetek. Nie tylko eksperci podatkowi są zgodni. Również organy podatkowe w interpretacjach podatkowych wydawanych w indywidualnych sprawach podatników zajmują jednolite stanowisko. Ich zdaniem spłata kredytu nie mieści się w celach ulgi odsetkowej.

KTO STRACI NA KREDYCIE REFINANSOWYM
Decydując się na kredyt refinansowy, podatnik powinien pamiętać, że:
• zaciągając kredyt na spłatę kredytu mieszkaniowego trzeba liczyć się z utratą prawa do ulgi. Spłata kredytu nie jest celem mieszkaniowym, o jakim mowa przy uldze odsetkowej
• kredyt refinansowany nie zagraża tym podatnikom, którzy kupili mieszkanie na rynku wtórnym. oni nic nie stracą, bo nie mogą korzystać z ulgi odsetkowej.

CO NA TO URZĘDNICY
Zdaniem organów podatkowych...
• zaciągnięcie kredytu w nowym banku wiąże się z zawarciem nowej umowy kredytowej, zgodnie z którą środki pozostawione do dyspozycji podatnika przeznaczone są na spłatę zadłużenia wobec innego banku, a nie sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej – postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim z 29 grudnia 2005 r., nr 1412/PDF/415-41/05,
• zaciągnięcie nowego kredytu na spłatę kredytu mieszkaniowego na zdecydowanie korzystniejszych warunkach finansowych pozbawi podatnika prawa do odliczania odsetek – postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chełmie z 13 grudnia 2005 r., nr DD/406-57/05

Aleksandra Tarka
Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...