Zagraniczni turyści kupią taniej

Turyści mieszkający poza Unią Europejską mogą korzystać ze zwrotu VAT od towarów kupionych w Polsce i wywożonych za granicę. Wartość jednorazowych zakupów w jednym sklepie musi wynieść co najmniej 200 złotych.

Od niedawna turyści spoza UE znowu mogą otrzymywać na granicy zwrot VAT od zakupionych w Polsce towarów. Jako jedyna w kraju refundacją podatku zajmuje się firma Global Refund Polska. Kłopoty związane z odebraniem jej licencji przez Ministerstwo Finansów spowodowały, że przez ponad rok podróżni mogli odzyskać VAT jedynie bezpośrednio u sprzedawcy.
Nie każdy sklep uczestniczy w systemie tax-free shopping (zakupów bez podatku) za pośrednictwem Global Refund. Jak dotąd firma ma podpisane umowy z dużymi sieciami: Media Markt, Saturn, Peak&Cloppenburg, Galeria Centrum, Leroy Merlin, Castorama, Praktiker, Mango, Swarovski.

Potrzebny formularz...

Zasady zwrotu VAT reguluje rozdział szósty ustawy o podatku od towarów i usług. Turysta dokonujący zakupów w sklepie objętym zawrotem VAT dla podróżnych dostaje od sprzedawcy wypełniony formularz uprawniający do refundacji podatku wraz z paragonem fiskalnym. Dokument taki powinien być wystawiony i wypełniony w dniu zakupów.
Wzór formularza określa rozporządzenie ministra finansów z 26 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia wzorów: znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, imiennego dokumentu będącego podstawą do dokonania zwrotu podatku podróżnym oraz stempla potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Formularz używany przez Global Refound różni się nieco od wzoru określonego w rozporządzeniu – na przykład zamiast znaczka tax-free posiada logo firmy.
Z refundacji mogą korzystać tylko osoby niemające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej.
Miejsce zamieszkania ustala się na podstawie paszportu lub innego dokumentu tożsamości.

...wywóz towaru

Wartość zakupów uprawniających do zwrotu VAT powinna wynieść co najmniej 200 złotych. Zwrotem VAT nie jest objęta sprzedaż paliw silnikowych. Zakupy muszą być dokonane jednego dnia i w jednym sklepie. Towar musi zostać wywieziony w stanie nienaruszonym poza terytorium UE nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano zakupu. Eksport towaru potwierdza pieczątka granicznego urzędu celnego. Jej brak uniemożliwia zwrot podatku. Z podbitym przez celnika dokumentem tax-free turysta powinien udać się do punktu refundacji Global Refund, gdzie otrzyma VAT zawarty w cenie wywożonych towarów pomniejszony o prowizję pośrednika. Punkty takie działają niemal na każdym większym przejściu granicznym, w portach i na lotniskach oraz w dużych miastach. Ponieważ dokument tax-free jest ważny przez 4 miesiące następujące po miesiącu, w którym dokonano zakupów, turysta może wystąpić o zwrot podczas ponownego pobytu w Polsce lub w jednym z ponad 200 biur Global Refund w krajach, które refundują czeki z całego świata. Jedynym sposobem odzyskania pieniędzy w Polsce jest gotówka.

...i pieczątka urzędnika

Pośrednik kredytuje zwrot VAT zagranicznym turystom. Dopiero na podstawie podstemplowanego dokumentu tax-free Global Refund występuje do sprzedawcy o zwrot podatku zapłaconego przez podróżnego, wystawiając notę obciążeniową. Otrzymanie przez sprzedawcę noty oraz oryginałów dokumentów tax-free ostemplowanych przez urząd celny pozwala mu zastosować 0-proc. stawkę VAT.
Zwrot VAT jest możliwy także bezpośrednio u sprzedawcy. Podobnie jak w przypadku refundacji podatku przez pośrednika turysta musi posiadać na dokumencie tax-free pieczątkę świadczącą, że wywiózł towar poza UE.

OBOWIĄZKI SPRZEDAWCY
W systemie zwrotu VAT turystom sprzedawca jest obowiązany:
• poinformować o tym na piśmie naczelnika urzędu skarbowego;
• zapewnić podróżnym pisemną informację o zasadach zwrotu podatku w językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim;
• oznaczyć punkty sprzedaży znakiem informującym podróżnych o możliwości zakupu w tych punktach towarów, od których przysługuje zwrot podatku;
• poinformować naczelnika urzędu skarbowego o miejscu, gdzie podróżny może odebrać podatek,
• poinformować urząd skarbowy o tym, z kim ma zawarte umowy o zwrot podatku oraz przedłożyć kopie tych umów.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Musiał
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...