Zwrot VAT dla turystów trzeba uprościć

Przepisy ustawy o VAT utrudniają działalność tax free - uważa firma Global Refund Polska, która złożyła tzw. wniosek lobbingowy do Ministerstwa Finansów.
 
 
Zajmująca się zwrotem VAT zagranicznym turystom firma Global Refund Polska skorzystała z przysługującego jej prawa i wystąpiła ze zgłoszeniem lobbingowym do Ministerstwa Finansów. Chce zmiany przepisów regulujących zasady zwrotu VAT turystom.

Potrzebne zaświadczenie…
Proponowane zmiany dotyczą art. 127 ustawy o VAT. Jeden z głównych problemów wiąże się z trybem i warunkami otrzymania z Ministerstwa Finansów specjalnego zaświadczenia, które jest niezbędnym kryterium do prowadzenie zwrotu VAT podróżnym. Firma musi występować do ministerstwa o takie zaświadczenie kilka razy w roku. Tymczasem dokument tax free jest ważny przez 6 miesięcy od końca miesiąca sprzedaży. Według spółki zaświadczenie powinno więc uwzględniać długoterminowy charakter usługi zwrotu VAT.
Według Rafała Kłagisza, doradcy podatkowego z kancelarii Nowakowski i Wspólnicy, propozycja Global Refund Polska idzie w dobrym kierunku.
Dyskusyjna może być jednak kwestia czasowej ważności zaświadczeń, wydawanych przez ministra finansów, pozwalających prowadzić działalność tax free. Z jednej strony pojawia się argument jednolitych zasad i uczciwej konkurencji w kontekście wspólnego rynku europejskiego, z drugiej zaś argument prawa polskiego ustawodawcy do wprowadzenia mechanizmów ograniczających ewentualne nadużycia.
– Jeżeli przepisy przewidują maksymalny, nie dłuższy niż rok, okres ważności zaświadczenia, to pewność obrotu wymaga, aby przewidziany był też okres minimalny – proponuje Andrzej Bernatek, doradca z KPMG.
Jacek Reps, adwokat z Kancelarii Reps Wojnar, tłumaczy, że zaproponowana przez GRP zmiana zmierza do umożliwienia prowadzenia działalność w zakresie zwrotu VAT na podstawie jednorazowo uzyskanego bezterminowego i nieodwołalnego zaświadczenia.
Według Rafała Kłagisza, słuszny jest argument, że zaświadczenie powinno określać stan na dzień jego wydania, a nie na przyszłość.

PROPOZYCJE GLOBAL REFUND POLSKA
1. Dodanie ust. 9 do dotychczasowego brzmienia art. 127
Zmiana ta uniezależni procedurę wydania zaświadczenia od formy kaucji gwarancyjnej.
2. Dodanie do art. 127 ust. 11 lit. a)
Obecny tryb wydawania zaświadczeń jest sprzeczny z Ordynacją podatkową. Zaświadczenie powinno dotyczyć stanu na dzień spełnienia określonych warunków, a nie na przyszłość.
3. Dodanie do art. 127 ust. 11 lit. b)
Obecny stan wprowadza nadzwyczajne sankcje karne w postaci utraty prawa do prowadzenia statutowej działalności spółki za jakiekolwiek zaległości podatkowe niezależnie od ich wysokości i przyczyny ich zaistnienia. Stwarza to nieuzasadnione ryzyko ekonomiczne dla podmiotu świadczącego usługi tax free, jak i jego kontrahentów.
4. Dodanie do art. 127 ust. 11 lit. c)
Spółka prowadząca działalność tax free nie powinna być zmuszana do kilkakrotnego uzyskiwania potwierdzenia, że może zacząć tę działalność. Warunki do uzyskania zaświadczenia muszą z natury rzeczy odnosić się do podmiotu, który działalność tax free chce dopiero rozpocząć.

…i brak zaległości
Inna kwestia, której dotyczy inicjatywa Global Refund Polska, dotyczy modyfikacji powtarzającego się w polskich przepisach podatkowych wymogu, aby podatnik występujący z określonym wnioskiem nie miał zaległości podatkowych bądź też uregulował zaległości wraz z odsetkami za zwłokę w terminie 30 dni od dnia powstania tych zaległości.
Eksperci są zdania, że propozycja firmy w tym zakresie zasługuje na poparcie. W praktyce, literalne stosowanie obecnych przepisów może uniemożliwić podatnikom jakąkolwiek działalność. Andrzej Bernatek wskazuje, że nawet zaległość w wysokości 5 zł będzie wiązała się z negatywnymi konsekwencjami. Poza tym podatnik nie ma możliwości uregulowania takiej zaległości w terminie 30 dni od jej powstania, na przykład wtedy, gdy wykazała ją dopiero kontrola podatkowa, która nastąpiła po kilku miesiącach.
Eksperci proponują, by umożliwić podatnikowi uregulowanie zaległości w określonym terminie od dnia stwierdzenia zaległości przez organ skarbowy.

oraz weryfikacja
Kontrowersje budzi propozycja zmiany art. 127 ust. 11 lit. c). Zdaniem adwokata Repsa ze znowelizowanego przepisu wynikałoby wprost, że podmiot uprawniony do wykonywania tej działalności w momencie wejścia w życie zmian do ustawy nie może być już tego uprawnienia w żaden sposób pozbawiony.
– Natomiast podmioty na nowo ubiegające się o wydanie zaświadczenia musiałyby na dzień złożenia wniosku spełnić te wymogi – uważa adwokat. Kontrola administracyjna nad tymi podmiotami – zamiast być dokonywana rokrocznie – sprowadzałaby się do jednorazowego stwierdzenia, że na konkretny dzień określone wymogi są spełnione, a to co nastąpi po tym dniu jest bez znaczenia.
– Autorom projektu zabrakło wiary w to, że można przeforsować projekt zniesienia wszelkich rygorów prowadzenia działalności w zakresie zwrotu VAT – poprzez skreślenie w art. 127 w całości ust. 8-12 – podsumowuje adwokat Jacek Reps.

MARCIN MUSIAŁ
marcin.musial@infor.pl


Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...