Będą nowe wzory deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów przygotowało projekty nowych rozporządzeń dotyczących podatku od spadków i darowizn. Przewidują one wprowadzenie m.in. nowych deklaracji podatkowych.

Przygotowane przez resort finansów projekty to rozporządzenia w sprawie sposobu pobierania przez notariuszy podatku od spadków i darowizn, prowadzenia rejestru podatku, trybu wykonywania czynności związanych z poborem podatku oraz określenia wzoru deklaracji o wysokości podatku pobranego i wpłaconego przez notariuszy oraz rozporządzenie w sprawie zeznań podatkowych składanych przez podatników podatku od spadków i darowizn. Mają one zastąpić obowiązujące rozporządzenia o takich samych nazwach.

Wraz z nowymi rozporządzeniami pojawią się też nowe wzory formularzy: SD-2 (deklaracja o wysokości podatku pobranego i wpłaconego przez płatnika), SD-3 (zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych) oraz SD-3/A (informacja o pozostałych nabywcach rzeczy lub praw majątkowych).

Powodem, dla którego opracowano nowe rozporządzenia, są zmiany w przepisach dotyczących rozliczeń podatkowych drogą elektroniczną. Rozporządzenie dotyczące notariuszy zmieniane jest z uwagi na to, że na podstawie art. 1 pkt 2 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2005 r. nr 143, poz. 1199) na notariuszy – jako płatników podatku od spadków i darowizn – nałożony został obowiązek składania deklaracji za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Jednocześnie zmianie uległy przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn zawierające delegację dla ministra finansów i ministra sprawiedliwości do wydania aktu wykonawczego. Na organy te nałożono obowiązek określenia wzoru deklaracji o wysokości pobranego i wpłaconego podatku przez płatnika (formularz SD-2).

Nowe rozporządzenie nie będzie już zawierało przepisów dotyczących momentu poboru podatku oraz terminu jego przekazywania na rachunek właściwego organu podatkowego, terminu oraz sposobu przekazywania kopii rejestrów podatku, sposobu oraz terminu przekazywania odpisów sporządzanych aktów notarialnych. W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn kwestie te uregulowano bezpośrednio w ustawie. Nie ma zatem potrzeby pozostawiania ich w rozporządzeniu. Z identycznych powodów ma być zmienione rozporządzenie w sprawie zeznań dotyczących podatku od spadków i darowizny.

Nawet po wydaniu rozporządzeń, składanie elektronicznych deklaracji będzie możliwe dopiero wówczas, gdy dane zawarte we wzorach deklaracji będą sporządzone w stosownym formacie elektronicznym i zostaną określone rodzaje podpisu elektronicznego.

Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać od 16 sierpnia. Obecnie projekty znajdują się w uzgodnieniach międzyresortowych.

EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl


Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...