Resort finansów: twórcy nie stracą płacąc VAT

Rząd chce od 1 stycznia 2007 r. obciążyć VAT naukowców, artystów, dziennikarzy, menedżerów na kontraktach, a nawet sprzątaczki na umowach-zleceniach. Zapewnia jednak, że podatnicy nie poniosą z tego powodu dodatkowych kosztów.

- Zgodnie z projektem nowelizacji VAT, podatkiem tym objęty będzie każdy, kto wykonuje usługi w sposób ciągły i zorganizowany, na podstawie prawa autorskiego, umowy o dzieło i umowy zlecenia - powiedziała PAP Dominika Tuzinek-Szynkowska, rzecznik ministerstwa finansów.

Nikt na nowej ustawie nie straci - zapewnia b. wiceminister finansów Mirosław Barszcz, współtwórca nowelizacji ustawy o VAT, która ma wejść w życie w nowym roku. Projekt leży w Sejmie i czeka na decyzję posłów.
"Puls Biznesu" napisał, że nowelizacja oznacza zmniejszenie dochodów o 7 proc. (dla twórców, artystów, muzyków itd.) lub 22 proc. (dla naukowców, badaczy, dziennikarzy, sprzątaczek czy menedżerów rozliczających się z fiskusem na zasadzie umowy o dzieło lub zlecenia). Nowa ustawa nie zmieni niczego dla osób zatrudnionych na etatach. Budżet na tej nowelizacji miałby zarobić nawet miliard złotych rocznie, gdyż setki tysięcy osób będą musiały odprowadzać VAT.

- Nie mam zielonego pojęcia, w jaki sposób budżet mógłby na tym zarobić - mówi nam Barszcz. - Bycie podatnikiem VAT to wymierna korzyść dla samych podatników. Jeśli ktoś miałby się skarżyć, to raczej na to, że podatnikiem nie jest. Przecież my nie wprowadzamy żadnych nowych przepisów, lecz tylko porządkujemy już istniejące, które teraz każdy urzędnik skarbowy może dowolnie interpretować. A jednocześnie dostosowujemy ustawę o VAT do przepisów unijnych, bo taki mamy obowiązek.

Takie same zapewnienia uzyskaliśmy z resortu finansów. - Efekt fiskalny tego zapisu będzie zerowy. Nie otwieramy żadnego nowego pola konfliktu z twórcami. Nie wprowadzamy czegoś nowego, bo upadł pomysł odebrania niektórym podatnikom 50 proc. kosztów uzyskania przychodów - powiedziano nam w Ministerstwie Finansów.
MF nie ma na razie danych, ile osób zostanie objętych nowym prawem i jakie będą wpływy do budżetu z tego tytułu. Według rzeczniczki, z nowych regulacji zostanie wyłączona "szeroka grupa artystów i dziennikarzy".

Reżyser Jacek Bromski, który walczył o utrzymanie 50-proc. kosztów dla twórców, nie widzi powodu do niepokoju: - Od dwóch lat wiadomo, że trzeba się dostosować do dyrektywy unijnej. Wierzę resortowi finansów, że nie oznacza to dla nas większych obciążeń.

Barszcz przypomina, że obecna ustawa zyskała niechlubny tytuł bubla prawnego. A jej artykuł 15, który określa warunki, na jakich twórcy czy dziennikarze mogą nie płacić VAT, jest bublem w bublu, "zupełnie jakby napisało go dziecko w przedszkolu".
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...