Dochód z linków w sieci trzeba wpisać w PIT

Zamieszczanie płatnych linków na stronach internetowych okazuje się bardzo opłacalne. Nawet niezbyt popularna strona internetowa przynosi swojemu właścicielowi przychody rzędu kilku tysięcy złotych miesięcznie. Problem jednak w tym, że z tak uzyskanych dochodów trzeba rozliczyć się z fikusem, a o tym nie wszyscy pamiętają.

Źródło dochodów

Mechanizm zamieszczania płatnych linków jest prosty. Najczęściej operator – czyli wypłacający pieniądze, umożliwia różnym podmiotom umieszczanie na prowadzonych przez nich stronach internetowych tzw. płatnych linków, opłacanych przez inne podmioty, które rozliczają się z operatorem od liczby kliknięć lub odsłon. Po upływie okresu rozliczeniowego lub po zebraniu określonej kwoty operator przelewa ją na rachunek podmiotu, który linki zamieścił na swoich stronach. Jeśli linki zamieszczane są na stronach, które pochodzą od zagranicznych operatorów, dodatkowo trzeba jeszcze pamiętać o przeliczeniu przychodów w walutach obcych na złote.

Urzędnik wie lepiej

Linki zamieszczają nie tylko firmy, ale również osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Tych drugich jest nawet więcej, a prowadzone przez nich strony nie mają profesjonalnego charakteru. Zazwyczaj są to strony hobbystyczne. I to właśnie te osoby mają kłopot z prawidłowym rozliczaniem się z fiskusem, tym bardziej że przepisy podatkowe nie przewidują wprost takiej formy osiągania dochodów. W przepisach można jednak odnaleźć pojęcie działalności gospodarczej, a to ma kluczowe znaczenie dla określenia skutków podatkowych związanych z zamieszczaniem na stronach płatnych linków.
Zgodnie z Ordynacją podatkową działalnością gospodarczą jest każda działalność zarobkowa w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a także każda inna działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonujące taką działalność – do przedsiębiorców. Z kolei ustawa o PIT zawiera definicję pozarolniczej działalności gospodarczej, która oznacza działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów.
Co to oznacza dla wszystkich zamieszczających na stronach płatne linki? Ryzyko, że organy podatkowe zechcą zakwalifikować ich aktywność jako działalność gospodarczą.

Nie każdy wybiera

Problemem jest też sposób opodatkowania osiąganych w ten sposób dochodów. O ile możliwość opodatkowania podatkiem liniowym nie budzi w tym przypadku większych wątpliwości, to pojawia się pytanie, czy przychody te można opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Trudno jednoznacznie określić, czy tego rodzaju aktywność jest działalnością usługową w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Co więcej, działalność taka wymaga właściwego przyporządkowania do klasyfikacji statystycznej. W tym celu najlepiej wystąpić do Urzędu Statystycznego o dokonanie odpowiedniej kwalifikacji statystycznej, która będzie też miała wpływ na ewentualne ustalenie wysokości ryczałtu. Aby zminimalizować ryzyko sporu z organem podatkowym, warto wcześniej wystąpić z zapytaniem o zastosowanie właściwej stawki.
O możliwości skorzystania z ryczałtu przy tego rodzaju działalności przekonana jest Magdalena Kobos, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Krakowie. Jej zdaniem w tym przypadku właściwa byłaby stawka 17 proc., czyli taka, jak od przychodów ze świadczenia usług w zakresie przetwarzania danych (symbol PKWiU 72.3).
– W grupowaniu tym mieści się sprzedaż miejsca na reklamę w internecie przez właścicieli witryn internetowych (PKWiU 72.30.3), pod co można zakwalifikować zamieszczanie płatnych linków czy bannerów na stronach internetowych – podkreśla nasza rozmówczyni.
Podatnik może również opodatkować osiągane dochody według stawek ze skali podatkowej, czyli odpowiednio 19, 30 lub 40 proc. – w zależności od wielkości osiąganych dochodów.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Edyta Wereszczyńska
Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...