Konieczne są dokumenty

Dokumentem przewozowym dla celów VAT może być każdy dokument od przewoźnika, z którego wynika, że towar dotarł na miejsce i został wydany odbiorcy.

Jednym z warunków zastosowania zerowej stawki VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT) jest posiadanie przez dokonującego dostawy dowodów, że towary będące przedmiotem dostawy zostały wywiezione z terytorium Polski i dostarczone do nabywcy. Według ustawy o VAT, są to m.in. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz.

Zasady dokumentowania umów w zakresie międzynarodowego transportu drogowego określa Konwencja o umowie międzynarodowego przewozu drogowego (CMR) i Protokół podpisania, sporządzone w Genewie 19 maja 1956 r. Zgodnie z konwencją, stosuje się ją do wszelkich umów o zarobkowy przewóz drogowy towarów, jeżeli miejsce przyjęcia przesyłki i przewidziane miejsce jej dostawy znajdują się w dwóch różnych krajach, z których przynajmniej jeden jest stroną konwencji. Według jej unormowań, dowodem zawarcia umowy przewozu jest list przewozowy, ale jego brak, nieprawidłowość lub utrata nie wpływa na istnienie ani na ważność umowy przewozu.

Dokumenty przewozowe

Należy jednak podkreślić, że ustawodawca posługuje się w art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) pojęciem „dokumentów przewozowych”. Jak podkreślają eksperci z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej, dokumentem takim nie musi więc być wyłącznie list przewozowy (choć w rzeczywistości najczęściej jest). Jeżeli bowiem taki byłby zamiar ustawodawcy, zostałoby to niewątpliwie wyraźnie w przepisie zastrzeżone.

Dokonujący dostawy nie tylko nie musi być stroną umowy przewozu, ale nawet nie musi być nadawcą towarów (nie ma wówczas możliwości otrzymania dokumentu CMR). Co więcej, nawet jeżeli dokonujący dostawy jest nadawcą, nie oznacza to, że musi on posiadać na swoim egzemplarzu listu adnotację o dostarczeniu towaru na miejsce przeznaczenia.

Wskazany minimalny zakres informacji, jakie zawiera list przewozowy na gruncie ustawy o VAT, jest niewystarczający, bowiem brakuje w nim informacji o dostarczeniu towarów na miejsce dostawy – uważają specjaliści z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej. Wobec tego jego treść musiałaby zostać uzupełniona stosowną adnotacją poświadczającą jego dostarczenie. Należy ponadto pamiętać, że w obydwu przypadkach dokumenty określone w ustawie o podatku VAT (dokumenty przewozowe, kopia faktury, specyfikacja ładunku) można uznać za dowody wyłącznie w sytuacji, gdy dokumenty te łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem dostawy do nabywcy z innego kraju Wspólnoty.

I list, i oświadczenie

Powyższe stanowisko zostało przyjęte w interpretacji Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście z 20 grudnia 2005 r. (sygn.1436/2BV/443/2005/605/TCH), który jednoznacznie stwierdził, że dokumentem przewozowym, o którym mowa w art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, może być zarówno list przewozowy, jak i stosowne oświadczenie przewoźnika – jeżeli spełniają one ustawowy warunek, jakim jest dowiedzenie dostarczenia towarów do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju.

Krzysztof Tomaszewski
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...