Czy UE wyemituje koronaobligacje?

Czy UE wyemituje koronaobligacje?
Za sprawą epidemii odradzają się stare spory, ponieważ nie wszystkie kraje są sobie równe w obliczu ekonomicznych konsekwencji kryzysu – podkreślają w środę w francuskie media, komentując brak jednomyślności przywódców strefy euro ws. emisji wspólnych koronaobligacji (coronabonds).

Najbardziej dotknięte epidemią kraje, jak Włochy, domagają się ustanowienia systemu solidarności finansowej i obligacji, które pomogłyby rządom. Jednak mechanizmy pomocowe dzielą kraje europejskie, a epidemia Covid-19 odradza stare europejskie spory – podkreśla telewizja Arte.
Dziennik „Le Figaro” wskazuje, że „Berlin +gotowy jest na europejską solidarność+, ale bez obligacji”. Kanclerz Niemiec Angela Merkel odmawia łączenia długów, podczas gdy większość państw strefy euro, w tym Francja i Włochy, domaga się takiego mechanizmu – pisze gazeta.

Autopromocja

[RAPORT] KORONAWIRUS - podatki, prawo pracy, biznes

Promocja: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Stanowisko Francji dobitnie wyraziła już w weekend minister ds. europejskich Amelie de Montchalin. „Od tego, jak EU poradzi sobie z kryzysem spowodowanym koronawirusem, zależy jej wiarygodność” – oświadczyła w publicznym radiu, apelując o solidarność Europy wobec kryzysu gospodarczego po nieudanym czwartkowym szczycie UE w tej sprawie.

„Europejski szczyt w czwartek ujawnił podziały, które mogą być dla UE śmiertelne” – wskazał z kolei w sobotę były przewodniczący Komisji Europejskiej i były minister finansów Francji Jacques Delors w oświadczeniu przesłanym agencji AFP przez Instytut jego imienia.

Apel Delorsa o solidarność i jedność europejską jest uzasadniony – podkreślają zgodnie francuscy komentatorzy, jak cytowany przez „Le Figaro” politolog prof. Christophe Bouillaud z Instytutu Studiów Politycznych w Grenoble, wskazując na zagrożenie strefy euro w obliczy kryzysu gospodarczego, społecznego i zdrowotnego.

„Dlaczego Macron i Merkel nie zgadzają się w sprawie koronaobligacji?" – pyta z kolei tygodnik „Le Point”, tłumacząc go niezmiennym sporem na linii Francja - Niemcy w sferze dyscypliny budżetowej.

Media francuskie wskazują, że dyscyplina budżetowa nie jest obecnie priorytetem, a w związku w wybuchem epidemii francuscy politycy odłożyli nawet na bok jedną z najważniejszych reform administracji Macrona - reformę emerytalną.

Dziennik „Le Monde”, powołując się na informacje Centrum Analiz, Prognoz i Strategii (CAPS) opisuje w swoim środowym wydaniu obawy francuskich strategów o przyszłość Unii Europejskiej. CAPS zarzuca instytucjom unijnym skostniałość oraz postuluje ich reformę.

„Epidemia to nie koniec globalizacji” – twierdzą francuscy analitycy, ale „zagrożenie dla świata zachodnich wartości” – jak dodają, a w obliczu tego zagrożenia potrzeba solidarności.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ fit/ jar/

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...