Wartość zapasów do aktualizacji

Utraconą wartość zapasów materiałów należy uwzględnić w wyniku finansowym danego roku. Może to spowodować konieczność utworzenia aktywów z tytułu podatku odroczonego.

Wartości zapasów, np. materiałów, które jednostka posiada w magazynie, mogą ulegać znacznym zmianom. Należy więc pamiętać o zasadzie ostrożności zawartej w prawie bilansowym, która nakazuje uwzględnić w wyniku finansowym zmniejszenia wartości użytkowej aktywów (w tym również zapasów).

Termin dokonania korekty

Jak wyjaśnia Anna Kazirod, biegły rewident z Kancelarii Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek, obowiązek dokonywania korekt wyceny zapasów materiałów istnieje wyłącznie na dzień bilansowy kończący rok obrotowy. Podkreśla ona jednak, że warto analizować utratę wartości również w przypadku gdy spółka tworzy sprawozdania kwartalne lub przygotowuje informacje do celów zarządczych lub menedżerów różnych szczebli. Nieuwzględnienie znacznych wartości odpisów aktualizujących zniekształci informacje płynące z przedstawianych danych, fałszując obraz sytuacji majątkowej jednostki.

Odpis aktualizacyjny

Odpisy aktualizacyjne tworzy się najczęściej na pomocą konta z zespołu 3 „Odpis aktualizujący wartość zapasów”, zgodnie z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.) w korespondencji z kontem 766 „Pozostałe koszty operacyjne”. Generalna zasada mówi, że obniżenie wartości zapasów dokonuje się do ceny sprzedaży netto.

– Należy jednak pamiętać o wiarygodnym określeniu tej wartości – przestrzega biegła rewident z Kancelarii Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek. Dodaje ona, że firmy mogą mieć z tym pewne problemy ze względu na fakt, że wartości określone w cennikach mogą znacznie odbiegać od tych, po których następuje faktyczna realizacja sprzedaży. Należy więc wybrać spośród tych cen wartość najbardziej zbliżoną do tej, po której sprzedaż jest najczęściej realizowana i do niej oszacować wartość odpisu. W praktyce zazwyczaj cena faktycznej sprzedaży jest niższa od cennikowej, np. ze względu na udzielane przez firmę rabaty.

Odpis aktualizujący można jednak odwrócić. Zgodnie z artykułem 35c, należy tego dokonać w momencie, gdy ustaną przyczyny, dla której dany odpis został utworzony. W księgach rachunkowych operację tę należy zapisać: konto Wn 347 „Odpis aktualizujący wartość zapasów”/Ma konto 760 „Pozostałe koszty operacyjne”.

Metody ustalania odpisów

Odpisy aktualizujące wartość zapasów można tworzyć w sposób ogólny, szacując utratę wartości poszczególnych grup, np. materiałów. Natomiast w niektórych przypadkach konieczne jest utworzenie indywidualnych odpisów. Zdaniem Anny Kazirod, wybór jednej z tych metod będzie uzależniony od sposobu prowadzenia ewidencji przez daną firmę, a także od specyfiki zapasów. Należy więc przede wszystkim przeanalizować, czy poszczególne sztuki zapasów mają odmienny charakter lub czy w magazynie znajdują się grupy takich samych lub podobnych asortymentów, które można odpisać zbiorczo.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Podstawa prawna
• Art. 34 ust. 5, art. 35c ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Agnieszka Pokojska
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...