Nowy przepis pozbawi podatników praw

Skazani za przestępstwa skarbowe będą bez szans na warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary i na wykreślenie wpisów w Krajowym Rejestrze Karnym, chyba że posłowie szybko naprawią błąd.

Zmiana prawa

Zmiany zaproponowane przez resort finansów w kodeksie karnym skarbowym mogą wywołać duże zamieszanie w sądach i organach ścigania. Posłowie powinni szybko je poprawić. Chodzi o znajdujący się w Sejmie projekt nowelizacji prawa dewizowego oraz kodeksu karnego skarbowego (druk nr 775). Ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie zmian w prawie dewizowym, by wyeliminować przepisy, które budzą wątpliwości co do ich zgodności z prawem wspólnotowym oraz te, których utrzymywanie ze względu na brak praktycznego zastosowania nie ma już sensu.

Błędne rozwiązania

Konsekwencją tych zmian jest konieczność nowelizacji kilku przepisów części procesowej i ogólnej kodeksu karnego skarbowego. Jednym ze zmienionych przepisow jest art. 20 par. 2 k.k.s., którego funkcją jest odpowiednie stosowanie przepisów kodeksu karnego na gruncie kodeksu karnego skarbowego do przestępstw skarbowych. Pomysł ten budzi podejrzenie, czy zakresem nowelizacji objęte jest tylko deklarowane przez projektodawców dostosowanie kodeksu karnego skarbowego do prawa dewizowego, czy też w grę wchodzi inna ukryta motywacja. Przepis ten nie ma bowiem żadnego bezpośredniego powiązania z zagadnieniami dewizowymi.

Po zmianach do przestępstw skarbowych nie będzie miał zastosowania art. 98 kodeksu karnego.

Osoby uzależnione bez praw

Zawarta w nim regulacja pozwala na warunkowe zwolnienie skazanego z pozostałej do odbycia kary pozbawienia wolności, jeżeli przemawiają za tym wyniki leczenia odwykowego w zakładzie zamkniętym. Wykreślenie tego przepisu uniemożliwiałoby zastosowanie przez sąd zwolnienia w stosunku do osoby uzależnionej od używek w razie pomyślnego zakończonego leczenia odwykowego. Oznacza to, że skazani za przestępstwa skarbowe umieszczeni w zakładach zamkniętych leczenia odwykowego znajdą się – zgodnie z proponowanym przez projektodawców nowym kształtem art. 20 par. 2 k.k.s. – w znacznie gorszym położeniu od skazanych za przestępstwa pospolite.

Poza katalogiem przepisów kodeksu karnego stosowanych na gruncie kodeksu karnego skarbowego, autorzy projektu noweli proponują umieścić również art. 106. Przepis ten stanowi, że z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe, zaś wpis o skazaniu w Krajowym Rejestrze Karnym podlega usunięciu. Czy zatem skazani za przestępstwa skarbowe mają już niedługo nie posiadać prawa do skorzystania z takiej możliwości?

Mylne odesłania

Wiele przemawia za tym, że projektodawcy noweli art. 20 par. 2 k.k.s. mylnie odczytują treść i funkcję tego przepisu. Za taką oceną przemawia przede wszystkim propozycja wprowadzenia w art. 20 par. 2 k.k.s. odpowiedniego stosowania art. 106c-108 kodeksu karnego. Próżno szukać w kodeksie karnym jednostki redakcyjnej oznaczonej jako art. 106c (taki przepis występuje w kodeksie karnym skarbowym). Również w uzasadnieniu projektu noweli wskazuje się, że omawiana zmiana polega na wykreśleniu art. 98 i 106-106b, do których odsyła ten przepis, w związku z proponowanym uchyleniem z k.k.s. tych artykułów. W ostatniej części zdania mowa jest o kodeksie karnym skarbowym, nie zaś o kodeksie karnym. Widać jasno, że projektodawcom chodzi o niewłaściwą ustawę.

Na szczęście jest jeszcze czas na wykreślenie z ustawy nowelizującej prawo dewizowe i kodeks karny skarbowy zmiany art. 20 par. 2 k.k.s. Nie świadczy to jednak dobrze o poziomie prac legislacyjnych. Strach pomyśleć, jakie zamieszanie mogłoby powstać w praktyce stosowania prawa przez sądy i organy ścigania, gdyby przepis wszedł w życie w proponowanym kształcie.

RESORT TEŻ SIĘ MYLI
Na witrynie internetowej Ministerstwa Finansów znajdują się dwa projekty ustawy nowelizującej prawo dewizowe i kodeks karny skarbowy. Jeden pochodzi z kwietnia, drugi zaś z maja tego roku. Jednak w żadnym z nich nie proponuje się zmian w art. 20 par. 2 k.k.s. Natomiast w uzasadnieniu załączonym do projektu majowego znajduje się charakterystyka powodów noweli tego przepisu.

Grzegorz Łabuda
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...