Podwyżka stawek zależy teraz od posłów

Minister finansów nie będzie mógł podwyższać akcyzy na olej opałowy i gaz do samochodów jeżeli Sejm nie podniesie maksymalnych stawek akcyzy na te paliwa.


Nie wiadomo, jaka będzie przyszłość ustawy o zwrocie części wydatków ponoszonych w latach 2006-2012 na ogrzewanie powierzchni bytowych. Zgodnie z projektem miała wejść w życie 1 września tego roku. W lipcu odbyło się jej pierwsze czytanie, po czym projekt utknął w sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Wstrzymanie prac nad ustawą to zła wiadomość dla rządu, ale dobra dla podatników. Oprócz mechanizmu zwrotu podatku ustawa przewiduje istotną zmianę w ustawie o akcyzie – drastyczną podwyżkę maksymalnej stawki podatku na olej opałowy i gaz płynny do samochodów. Jej uchwalenie pozwoliłoby rządowi podnieść stawki podatków na te paliwa w kolejnej nowelizacji rozporządzenia o obniżeniu stawek podatku akcyzowego.

Rząd planował zrównanie wysokości akcyzy na olej opałowy i napędowy od 1 stycznia 2007 r. Miałoby to umożliwić walkę z mafią paliwową. Na początku listopada minister finansów Zyta Gilowska powiedziała, że nie wyklucza podwyżek przed następnym sezonem grzewczym, oczywiście pod warunkiem, że wcześniej posłowie uchwalą ustawę o zwrocie części akcyzy. Ministerstwo Finansów zakłada, że skutki podwyżek zrekompensuje częściowy zwrot podatku. Nie otrzymają go jednak przedsiębiorcy.

Zaproponowane w projekcie rozwiązania krytycznie ocenia dr Aleksander Werner ze Szkoły Głównej Handlowej. W opinii zleconej przez Biuro Analiz Sejmowych zauważa, że ograniczenie zwrotu do kwoty 19 zł za metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni będzie oznaczać uprzywilejowanie podmiotów, które stać na zakup drogich instalacji energooszczędnych.

Limit ten nie uwzględnia także warunków atmosferycznych, które mogą wpłynąć na zwiększenie zużycia oleju opałowego. Ponadto wątpliwości budzi przyznanie prawa do zwrotu akcyzy publicznym i niepublicznym jednostkom organizacyjnym, o których mowa w ustawie o systemie oświaty, żłobkom, szpitalom, przedszkolom itp. Oznacza to, że podmioty te otrzymałyby pomoc publiczną. Zgodę na nią powinna wydać Komisja Europejska.

MAKSYMALNE STAWKI AKCYZY

1. Wynikające z rozporządzenia z 22 kwietnia 2004 r.
• 232zł/1000 litrów – na oleje opałowe, z których 30 proc. destyluje przy 350 st. C lub których gęstość w temperaturze 15 st. C jest niższa niż 890 kg/m sześcienny (gdy są zabarwione)
• 60 zł/1000 kg – pozostałe z wyłączeniem ciężkich olejów opałowych
• 695 zł/1000 kg – gaz do samochodów
2. Po zmianach
• 1139zł/1000 litrów – na oleje opałowe, z których 30 proc. destyluje przy 350 st. C
• 1284 zł/1000 litrów – pozostałe oleje opałowe
• 1100zł/1000 litrów – gaz do samochodów.


Marcin Musiał
Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...