Lokatorom grożą podwyżki czynszów

Spółdzielnie mieszkaniowe, TBS-y i wspólnoty mieszkańców stracą ulgę. W efekcie niemal wszystkie uzyskiwane dochody będą opodatkowane. Dodatkowe zamieszanie wywołają nieprecyzyjne przepisy.


NOWE PRAWO


Spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i wspólnoty mieszkańców od 2007 roku stracą ulgę podatkową, dzięki której mają więcej pieniędzy na utrzymanie lokali. Aby utrzymać obecny standard, konieczne może okazać się podniesienie czynszów.


Zgodnie z nowym art. 17 ust. 1 pkt 43 ustawy o CIT, wolne od podatku będą dochody spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych oraz TBS uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. Przepis wyklucza zwolnienie dla dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Dziś podatek nie obejmuje wszystkich dochodów zarządzających nieruchomościami, jeżeli przeznaczone są na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.


Gospodarka deficytowa


Problem w tym, że prawie wszystkie dochody spółdzielni, wspólnot, czy TBS-ów pochodzą z innych niż czynsze źródeł. W spółdzielniach gospodarka mieszkaniowa bywa deficytowa. Niedobory uzupełniane są właśnie dochodami z innych źródeł.


- Przychody z pożytków, czyli wynajmu powierzchni reklamowej, udostępnienia miejsc pod anteny telefonii komórkowej czy wynajmu lokali użytkowych to w praktyce jedyne dochody spółdzielni - mówi Jan Sułowski, prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych. Są zwolnione z podatku, jeżeli zostają przeznaczone na działalność statutową, czyli utrzymanie mieszkań. Dzięki temu można dofinansować utrzymanie mieszkań. Sama gospodarka mieszkaniowa nie jest dochodowa. Zdaniem Jana Sułowskiego, wprowadzenie zwolnienia tylko dla dochodów, których w praktyce nie ma, mija się z celem. W efekcie spółdzielnie zapłacą podatek od wszystkich uzyskiwanych dochodów.


- Nie robiliśmy symulacji, ale jest jasne, że ten ubytek trzeba będzie jakoś pokryć. Oczywiście z kieszeni członków spółdzielni - prorokuje Jan Sułowski.


Zdaniem Macieja Kulawika, radcy prawnego z kancelarii Allen & Overy, zwolnienie w nowym brzmieniu będzie mniej korzystne od dotychczasowego. W spółdzielniach czy wspólnotach, w których przychody - głównie czynsz - uzyskiwane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi są niższe niż wydatki na utrzymanie tych zasobów, zwolnienie to będzie działać wręcz na niekorzyść podatników.


- Można twierdzić, że skoro spółdzielnia jest powołana do prowadzenia gospodarki mieszkaniowej, to zwolnione z podatku powinny być tylko dochody pochodzące z tej działalności. Jestem jednak bliższy poglądowi, zgodnie z którym cel, na jaki przeznaczono dochód - utrzymanie zasobów mieszkaniowych - jest kryterium ważniejszym od źródła dochodu przeznaczonego na realizację tego celu. Wspieranie gospodarki mieszkaniowej znajduje społeczne uzasadnienie, dlatego pozbawianie spółdzielni ulgi w dotychczasowym kształcie nie jest do końca słuszne - uważa Paweł Sylwestrzak, prawnik w zespole doradztwa podatkowego kancelarii Salans.


Dochód do opodatkowania


Maciej Kulawik ostrzega, że strata poniesiona w ramach gospodarki zasobami mieszkaniowymi nie będzie pomniejszać dochodu z pozostałych, opodatkowanych źródeł. W konsekwencji może się okazać, że spółdzielnia czy wspólnota będzie musiała zapłacić podatek od dochodu z wynajmu lokalu użytkowego lub części wspólnych budynku nawet wtedy, gdy jest on w całości przeznaczony na pokrycie kosztów utrzymania budynku.


- Także w przypadku, gdy z całości ksiąg spółdzielni wynikałoby, że poniosła ona w danym roku stratę - dodaje radca prawny.


Większym optymistą jest jednak Paweł Sylwestrzak. Uważa, że dochód z innych źródeł spółdzielnie będą mogły pomniejszyć o ewentualną stratę powstałą w gospodarce zasobami mieszkaniowymi w danym roku podatkowym. Zawarte w ustawie o CIT zwolnienie dotyczy bowiem jedynie dochodu uzyskanego z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Strata jest pojęciem odrębnym od dochodu i nie podlega zwolnieniu czy wyłączeniu.


Ryszard Jajszczyk, dyrektor biura Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP, mówi, że w spółdzielniach nie może być mowy o stracie. Niedobór, który występuje w jednym roku, musi zostać pokryty przychodami w następnym.


- Tak czy inaczej od nowego roku część dochodu, który wzmacniał ekonomicznie spółdzielnie mieszkaniowe, trafi do skarbu państwa w postaci podatku - mówi.


Niejasne zasoby mieszkaniowe


Zmiany oznaczają, że spółdzielnie mieszkaniowe będą musiały prowadzić odrębne ewidencje dla przychodów i kosztów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz dla pozostałej działalności. Będą także musiały rozróżnić dochody przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele. Dodatkowym utrudnieniem będzie brak definicji gospodarki zasobami mieszkaniowymi czy samych zasobów mieszkaniowych w ustawie o CIT.


- Może pojawić się mnóstwo wątpliwości, np. czy miejsca postojowe pod budynkiem kupione razem z mieszkaniami należy uznać za zasoby mieszkaniowe czy też nie - mówi Paweł Sylwestrzak.


Podobnego zdania jest Maciej Kulawik. Podkreśla, że nawet w uzasadnieniu do projektu ustawy zabrakło opisu intencji ustawodawcy. Według niego przychody z wynajmu lokali użytkowych znajdują się poza tą definicją.


- Mam natomiast poważne wątpliwości jak władze podatkowe będą traktować czynsz uzyskany przez wspólnotę od właściciela lokalu użytkowego.


POSTULUJEMY

Sejm powinien przywrócić zwolnienie podatkowe dla spółdzielni mieszkaniowych, TBS-ów i wspólnot mieszkaniowych.

Marcin Musiał

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...