W styczniu poznamy Księgowego Roku 2006

W styczniu przyszłego roku ogłoszony zostanie zwycięzca VIII edycji Konkursu Księgowy Roku 2006. O tytuł ten ubiegało się w czasie przeprowadzonych już półfinałów i finałów 50 specjalistów.


Na zamku w Książu odbył się półfinał i finał Konkursu Księgowy Roku 2006 zorganizowanego przez Sage Symfonia, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz Grupę Wydawniczą INFOR. W tegorocznej edycji oba te etapy zostały połączone i przeprowadzone w czasie jednego spotkania. Najpierw 50 najlepszych uczestników rundy eliminacyjnej wzięło udział w teście. Osoby te zostały wyłonione spośród 6209 uczestników, którzy przystąpili do konkursu.


Jak przyznał przewodniczący rady programowej, prof. dr hab. Zbigniew Luty, wybór półfinalistów był zadaniem niezwykle trudnym, ponieważ poziom rywalizacji w rundzie eliminacyjnej był bardzo wysoki. Jury miało więc duże problemy, aby wytypować tych najlepszych.


- Pytania z rundy eliminacyjnej obejmowały dość duży zakres wiedzy. Nie tylko rachunkowość finansową i zarządczą, ale również podatki - wyjaśnił nasz rozmówca.


Spośród 50 uczestników współzawodnictwa zostało wyłonionych 5 finalistów. Najlepszymi okazali się: Marcin Brodacki z Wrocławia, Krystyna Michaluk ze Szczecina, Ewa Misiaczek z Katowic, Renata Rejmicz z Piotrkowa Trybunalskiego oraz Wiesława Załuska z Łomży. W godzinach wieczornych odbył się kolejny etap konkursu - finał. Został on zorganizowany na wzór teleturnieju składającego się z sześciu konkurencji. Ten etap odbywał się w obecności publiczności, co przysparzało dodatkowych trudności uczestnikom.


Według profesora Lutego finaliści wykazali bardzo wysoki poziom wiedzy. Nazwisko najlepszego poznamy w styczniu przyszłego roku, podczas Balu Księgowych, który odbędzie się w Warszawie. Jedno jest pewne: tegoroczny tytuł Księgowego Roku otrzyma kobieta. W ścisłym finale walkę o zwycięstwo stoczyły trzy kobiety: Krystyna Michaluk, Ewa Misiaczek i Renata Rejmicz. Zdobywczyni pierwszego miejsca otrzyma m.in. 25 tys. zł, telewizor LCD i notebook.

Agnieszka Pokojska

Księgowość
Wyższe kwoty dofinansowania z PFRON do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego od lipca 2024 r. MRPiPS szykuje nowelizację
07 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje kolejną nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tym razem ma nastąpić wzrost wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a także zmiana wysokości dotacji celowej z budżetu państwa na realizację tego zadania. Ta nowelizacja ma wejść w życie od lipca 2024 r. razem ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

pokaż więcej
Proszę czekać...