Wstępy do sprawozdań finansowych często zawierają wiele błędów. Według Jana Letkiewicza, biegłego rewidenta, partnera w Departamencie Audytu, HLB Frąckowiak i Wspólnicy, najczęściej spotykane nieprawidłowości to przede wszystkim nieadekwatność publikowanych zasad rachunkowości zastosowanych przy sporządzaniu sprawozdania. Opis polityki rachunkowości ma służyć użytkownikowi sprawozdania do lepszego zrozumienia danych liczbowych opublikowanych w części tabelarycznej.
- Spółki nierzadko traktują te opisy dość swobodnie, wpisując pewne standardowe i dość ogólne stwierdzenia, czasami wręcz cytaty z regulacji ustawowych, zamiast odnosić się precyzyjnie do stosowanych w spółce zasad - uważa rozmówca.
Ekspert wskazuje też na inne nieprawidłowości we wstępie do sprawozdania. Dotyczą one obowiązku wskazania, czy sprawozdanie zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez jednostkę w dającej się przewidzieć przyszłości, czy też nie istnieją okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuowania przez nią działalności.
- W przypadku istnienia ryzyka co do możliwości istotnego pogorszenia sytuacji finansowej zapis objaśniający we wstępie do sprawozdania finansowego bezwzględnie powinien się znaleźć - wyjaśnia Jan Letkiewicz. Według niego, często jest to obszar dyskusji pomiędzy zarządami spółek a audytorami podczas badania sprawozdań finansowych.