Więcej osób będzie mogło odzyskać VAT

Wnioski o zwrot VAT można będzie składać raz w roku. Urząd skarbowy wypłaci podatnikowi pieniądze bez wydawania decyzji. Małżonkowie będą wspólnie obliczali limit przysługującego im zwrotu podatku.


NOWE PRAWO


Jutro zaczną obowiązywać zmienione przepisy ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. z 2007 r. nr 23, poz. 138). Upraszczają one zasady zwrotu. Umożliwiają również ubieganie się o jego wypłatę osobom, które zakończyły swoje inwestycje, ale z różnych powodów nie dotrzymały półrocznego terminu na złożenie wniosku. Nowelizacja doprecyzowała ponadto regulacje w zakresie małżeńskich wniosków o zwrot VAT.

O zwrot części podatku, a dokładnie 15-proc. różnicy, mogą ubiegać się osoby fizyczne, które w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych związanych z inwestycją mieszkaniową, na które po 30 kwietnia 2004 r. stawka VAT wzrosła z 7 proc. do 22 proc.


Zwrot dla spóźnialskich


Jedną z najważniejszych zmian jest likwidacja warunku zakończenia inwestycji przy ubieganiu się o zwrot wydatków. Od jutra wnioski o zwrot VAT będzie można składać raz w roku, z tym że ostatni nie później niż do 30 czerwca 2008 r. Jednocześnie został zniesiony półroczny termin na złożenie wniosku dla osób, które ubiegały się o wypłatę kwoty zwrotu w trybie po zakończeniu inwestycji. Z ustawy zniknął także przepis, zgodnie z którym w przypadku inwestycji zakończonych przed 1 stycznia 2006 r. termin na złożenie wniosku upłynął 30 czerwca 2006 r. Oznacza to, że dzięki wprowadzonym zmianom osoby, którym upłynął sześciomiesięczny termin i które nie złożyły wniosku w urzędzie skarbowym, będą mogły teraz nadrobić zaległości.

- Nowelizacja wprowadza bardzo korzystną sytuację, zwłaszcza dla tych, którzy przegapili ubiegłoroczny termin do złożenia wniosku dotyczącego wydatków poniesionych na materiały budowlane z okresu od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2005 r. Dzięki zmianie przepisów można będzie złożyć wnioski także za ten miniony okres - potwierdza Beata Stefańska, doradca podatkowy z Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy, oddział w Toruniu.


Zwrot bez decyzji


Kolejną istotną zmianą jest wprowadzenie możliwości wypłaty kwoty zwrotu bez wydawania decyzji przez naczelnika urzędu skarbowego. Ten tryb będzie miał zastosowanie w przypadku wniosków, których prawidłowość nie będzie budziła wątpliwości. Spowoduje to znaczne uproszczenie procedury załatwiania wniosków. Niestety tylko nieznacznie przyśpieszy zwrot pieniędzy podatnikom. Termin wypłaty kwoty zwrotu wyniesie w tym przypadku aż sześć miesięcy od dnia złożenia wniosku.

- Znowelizowane przepisy mogą przyspieszyć termin oczekiwania na zwrot, ale tylko nieznacznie. Organy podatkowe, tak jak dotychczas, będą weryfikowały wnioski w ramach czynności sprawdzających - wyjaśnia Katarzyna Mateja, prawnik, ekspert podatkowy z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Krystian Ślązak, Arkadiusz Robert Zapiór i Partnerzy w Katowicach.

Dodała, że w efekcie naczelnik urzędu skarbowego przez pięć lat będzie mógł powrócić do wniosku podatnika i ponownie go weryfikować, a wówczas wykryte nieprawidłowości będą skutkowały wydaniem decyzji i naliczeniem odsetek.


Mniej biurokracji


Od wtorku znika także część obowiązków dokumentacyjnych ciążących na podatnikach, przy ubieganiu się o zwrot VAT. Po wejściu w życie zmian wystarczy, że indywidualny inwestor udokumentuje prawo do zwrotu fakturami (wystawionymi w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r.) oraz, w zależności od rodzaju inwestycji, złoży w urzędzie kopię pozwolenia na budowę albo kopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do budynku (lokalu) mieszkalnego, w przypadku remontu, który nie wymagał pozwolenia na budowę.


Wspólny limit


Zmienione przepisy określają również zasady dotyczące małżeńskich wniosków o zwrot VAT. Ustawodawca zdefiniował dodatkowo pojęcie małżonków, wykluczając z niego osoby, w stosunku do których sąd orzekł separację. W przypadku małżonków kwota zwrotu obliczona zgodnie z zasadami określonymi w ustawie dotyczy ich obojga. Oznacza to, że jeżeli przed ślubem osoba otrzymała już zwrot podatku, to wnioskując o wypłatę, wspólnie z małżonkiem musi pomniejszyć obliczoną kwotę o wcześniej uzyskany zwrot. Nowe przepisy wskazują, w jaki sposób należy prawidłowo ustalać limit zwrotu także po ustaniu małżeństwa lub orzeczeniu separacji. W tym przypadku wnioskowaną kwotę należy pomniejszyć o 50 proc. kwoty otrzymanej w trakcie trwania małżeństwa, jeżeli małżonkowie składali wspólny wniosek, lub o kwotę otrzymanego zwrotu, jeżeli wniosek składany był odrębnie.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Magdalena Majkowska

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...