Doradca z wiedzą informatyczną

Administracja skarbowa coraz częściej korzysta podczas kontroli z systemów informatycznych. Stosując podobne systemy, spółki mogą same ujawniać nieprawidłowości i unikać sankcji.


Rozmowa z IWONĄ SMITH z PricewaterhouseCoopers

 

Ostatnio coraz więcej dużych spółek, posiadających własne służby finansowe, powierza prowadzenie bieżącej ewidencji i rozliczeń podatkowych firmom doradztwa podatkowego. Jaki jest cel takich zmian?

- Zmiany te odzwierciedlają światowe trendy. Głównym ich celem jest usprawnienie funkcjonowania dużych spółek poprzez redukcję kosztów i koncentrowanie się na kluczowych obszarach swojej działalności (tzw. core competences). W obydwie tendencje wpisuje się dążenie firm do outsourcingu tych aspektów działalności, które nie są bezpośrednio związane z prowadzeniem biznesu, np. kwestii podatkowych. Po powierzeniu prowadzenia bieżących rozliczeń doradcy podatkowemu, służby finansowe w takich spółkach mogą skoncentrować się na strategicznym planowaniu podatkowym.


Czego jeszcze spółki oczekują obecnie od doradców podatkowych, z których usług korzystają?

- Na obecnym etapie rozwoju biznesu firmy oczekują innowacyjnych propozycji, np. wprowadzenia nowoczesnych systemów informatycznych, które uproszczą i zautomatyzują system rozliczeń podatkowych danej spółki. Chodzi o to, żeby po wdrożeniu takich rozwiązań IT sprawy związane z bieżącymi podatkami zajmowały jak najmniej czasu pracownikom spółki. Oni mają - jak już wspomniałam - zajmować się przede wszystkim strategicznym rozwojem firmy i długofalowym planowaniem podatkowym. Jednocześnie zarządy spółek oczekują od doradców podatkowych, że zaproponowane przez nich systemy informatyczne będą zapewniały bezpieczeństwo podatkowe. Czyli podsumowując: doradca podatkowy powinien zaproponować spółce nie tylko konkretny system, ale również sposób jego wdrożenia i obsługi.


Dlaczego duże spółki chcą zapewnić sobie bezpieczeństwo podatkowe m.in. dzięki wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych?

- Głównym powodem jest ostrożne podejście firm, które mają świadomość, że minimalizowanie zobowiązań podatkowych może być zakwestionowane przez aparat skarbowy, co w efekcie oznacza dla firmy kolejne koszty (wynikające np. z zaangażowania pracowników w postępowanie podatkowe). Nie bez znaczenia jest także fakt, że przedstawiciele administracji skarbowej zaczynają korzystać z różnych oprogramowań komputerowych podczas przeprowadzanych kontroli w spółkach. Oprogramowania te są szczególnie przydatne podczas kontroli spółek notujących wysokie obroty dzięki sprzedaży bardzo szerokiego asortymentu towarów. Często są to bardzo podobne produkty, na które jednak stosowane są różne stawki VAT. Systemy informatyczne stosowane podczas kontroli przez pracowników urzędów skarbowych lub urzędów kontroli skarbowej pozwalają na szybkie ujawnienia takich różnic i nierzadko na zakwestionowanie np. stosowanych przez spółki stawek VAT.


A czy firma doradztwa podatkowego jest w stanie zaproponować spółce, którą obsługuje, systemy informatyczne zapewniające większe bezpieczeństwo podatkowe i umożliwiające lepsze przygotowanie się do kontroli?

- Największe firmy doradztwa podatkowego mające dostęp do bogatej wiedzy i światowego doświadczenia w zakresie podatków są w stanie zaproponować odpowiednie rozwiązania komputerowe, działające na podobnych zasadach co systemy używane przez administrację skarbową podczas kontroli. Stosując taki system, spółka może jeszcze przed kontrolą sama zlokalizować wszelkie nieprawidłowości, np. związane ze stawkami VAT na towary, które sprzedaje. Dzięki temu jest w stanie skorygować błędy i uniknąć niekorzystnych następstw podatkowych. Przy okazji chcę zwrócić uwagę na opublikowane przez Ministerstwo Finansów zadania dla urzędów kontroli skarbowej na 2007 rok. MF zaleca, żeby kontrole przeprowadzać przy minimalnym zaangażowaniu czasu zarówno podatników, jak i urzędów kontroli skarbowej. W racjonalnym wykorzystaniu czasu pracy mogą pomóc m.in. zaawansowane systemy informatyczne.


Nowe zadania wymagają, żeby doradcy podatkowi mieli wiedzę nie tylko związaną z przepisami podatkowymi, ale również z informatyką. Czy wszyscy są w stanie sprostać tym nowym wyzwaniom?

- Obecnie duże firmy doradztwa podatkowego, które chcą elastycznie reagować na oczekiwania klientów, rekrutują do pracy już nie tylko absolwentów prawa i ekonomii, ale również informatyki. Tworzone są interdyscyplinarne zespoły, które doradzają dużym spółkom. Członkowie takich zespołów zdobywają jeszcze dodatkowe uprawnienia, np. zdają egzaminy ACCA. Posiadanie takich uprawnień ułatwia m.in. wskazywanie spółkom, czego mogą się spodziewać w najbliższej przyszłości, m.in. w sferze podatków i rachunkowości.


STOSOWANIE RÓŻNYCH STAWEK VAT

Zdarza się, że spółka sprzedaje kilka tysięcy rodzajów artykułów spożywczych. Te same produkty dostarcza kilku dostawców. Jedni stosują na swoje wyroby 22-proc. stawkę VAT, a inni 7-proc. Często spółka stosuje te same stawki, sprzedając te artykuły klientom. Fiskus podczas kontroli łatwo to wykryje dzięki zastosowaniu programu informatycznego.

POTWIERDZENIE KOMPETENCJI

ACCA - Association of Chartered Certified Accountants - międzynarodowa organizacja skupiająca biegłych rewidentów; posiadanie dyplomu ACCA (uznawanego na świecie) jest poświadczeniem wysokich kompetencji w zakresie zarządzania finansami i rachunkowości.


IWONA SMITH

partner zarządzający w dziale podatkowym PricewaterhouseCoopers, specjalizuje się m.in. w doradztwie podatkowym dla spółek z sektora energetycznego, nieruchomości oraz leasingu


Krzysztof Tomaszewski

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...