Będą prostsze rozliczenia

Agnieszka Pokojska
rozwiń więcej
Spółki będą zobowiązane do ujawniania większej ilości informacji. Firmy prościej przeliczą transakcje w walutach obcych. Zmiany te zakłada projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przygotowany w resorcie finansów.


Rozmowa z JOANNĄ DADACZ, dyrektorem departamentu rachunkowości w Ministerstwie Finansów


Wiadomo już, że resort finansów pracuje nad nowelizacją ustawy o rachunkowości. Jakich zmian możemy się spodziewać?

- Dotyczą one dwóch obszarów. Pierwszy to konieczność dostosowania ustawy o rachunkowości do zmienionych dyrektyw Unii Europejskiej. Sprowadzają się one do zwiększenia zakresu ujawnianych danych, szczególnie w informacji dodatkowej sprawozdania finansowego. Drugi obszar zmian poświęcony jest tym wszystkim aspektom wynikającym z ustawy o rachunkowości, które sprawiały trudności w trakcie jej stosowania.


Teraz tych problemów już nie będzie?

- Zmiany dotyczą m.in. zasad wyceny i inwentaryzacji nieruchomości inwestycyjnych, jeżeli nie przyjęto dla nich zasad wyceny obowiązujących dla środków trwałych. Podjęto też próbę dostosowania przepisów ustawy do przepisów o podatku dochodowym w zakresie rozliczania transakcji wyrażonych w walutach obcych. Związane jest to ze zmianą w ustawach o podatku dochodowym kursu obowiązującego przy przeliczaniu tych transakcji. Zdecydowaliśmy się również na wprowadzenie zmiany dotyczącej zasad rozliczania połączeń spółek. Zmieniony został również obszar konsolidacji.


Zmiany w zakresie konsolidacji to zdaje się efekt niedoskonałych przepisów?

- Zaproponowaliśmy zmiany przepisów o konsolidacji w zakresie niezbędnym do transpozycji dyrektyw UE, uwzględniając przy tym zmiany regulacji MSR. Praktyka pokazała, że przepisy, które były tworzone kilka lat temu, nie są doskonałe i trzeba je uporządkować. Zaproponowaliśmy więc inne podejście do definicji na przykład grupy kapitałowej, jednostki dominującej, znaczącego inwestora. Wprowadziliśmy też inną definicję sprawowania współkontroli. W odniesieniu do połączeń zakładamy wyłączenie metody łączenia udziałów, w przypadku spółek nieznajdujących się pod wspólną kontrolą.


Mam rozumieć, że rozwiązania proponowane w ustawie zmierzają w kierunku tych, które zakładają Międzynarodowe Standardy Rachunkowości?

- Niekoniecznie. Nie powiedziałabym tego tak definitywnie. Oczywiście uwzględniamy te aspekty MSR, które uległy zmianie i są zbieżne z dyrektywami. Jeżeli jednak tak nie jest, nie możemy dopuścić, aby przepisy ustawy były sprzeczne z przepisami Unii Europejskiej.


A czy resort zamierza w najbliższym czasie wprowadzać zmiany w zakresie stosowania MSR?

- Mamy jedną propozycję. Ustawa o rachunkowości nie reguluje sytuacji, w której jednostka sporządzająca sprawozdania finansowe zgodnie z MSR przestaje je stosować i powinna przejść na zasady określone w ustawie o rachunkowości. Przykładem takiej sytuacji jest spółka, która wycofała się z giełdy. Ustawodawca nie przewidział, co spółka powinna zrobić. Czy nadal stosować MSR, czy też w momencie zejścia z giełdy nie powinna już tego robić. Czy jeśli na przykład 6 marca jest dniem zejścia z giełdy, to czy spółce nie wolno stosować MSR od 1 stycznia danego roku, czy też może poprowadzić rachunkowość według MSR do końca roku.


Co proponuje w tej sytuacji ministerstwo?

- Proponujemy, aby decyzję w sprawie dalszego stosowania bądź niestosowania MSR podejmował organ, który uprzednio zdecydował o przejściu na MSR. Trzeba pamiętać, że jednostki poniosły ogromne koszty związane ze zmianą zasad rachunkowości. Jednocześnie wskazujemy w ustawie, jak powinny być rozliczone skutki przejścia z MSR na ustawę. Jest to jedno z zagadnień, które będzie z pewnością szeroko dyskutowane.


Czyli nie ma propozycji zmiany, która pozwoliłaby wszystkim jednostkom stosującym ustawę o rachunkowości przejść na międzynarodowe standardy?

- Na dzień dzisiejszy jeszcze się na to nie zdecydowaliśmy. Głosy, które dochodzą do ministerstwa, wskazują na to, że nie ma dużego zainteresowania możliwością wyboru, gdy nie ma takiej konieczności. Mamy w Polsce przewagę małych i średnich jednostek, które stosują zasady rachunkowości określone w ustawie, i wolą pozostać na przepisach polskich.


Może warto zatem pomyśleć o ułatwieniach dla tej grupy przedsiębiorstw? Czy resort ma jakieś pomysły?

- Tak naprawdę ustawa o rachunkowości zawiera już szereg uproszczeń dla małych i średnich przedsiębiorstw. Kolejnym proponowanym ma być zwolnienie małych i średnich jednostek z pomiaru poziomu wykorzystania zdolności produkcyjnych w celu obliczenia kosztu wytworzenia produktu. Podjęliśmy też próbę dostosowania zasad przeliczania operacji w walutach obcych do przepisów o podatku dochodowym.


Kiedy nowe rozwiązania mogą zacząć obowiązywać?

- Chcielibyśmy, aby zmiany w ustawie zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2008 r. Propozycje zostały przesłane do uzgodnień wewnątrzresortowych. Kolejnym etapem będą uzgodnienia zewnętrzne wraz z zamieszczeniem projektu zmian na stronach internetowych w Biuletynie Informacji Publicznej.


NOWE PRZEPISY ZA KILKA MIESIĘCY

- I półrocze 2007 r. - konsultacje wewnątrz- i międzyresortowe

- II półrocze 2007 r. - przekazanie do uzgodnień parlamentarnych

- 1 stycznia 2008 r. - wejście w życie znowelizowanej ustawy


SPÓŁKI GIEŁDOWE MAJĄ PROBLEMY

Spółka wraz z wejściem na giełdę musi przejść z ustawy o rachunkowości na Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej. Gdy wycofuje się z giełdy:

- w obecnym stanie prawnym - musi prowadzić księgi zgodnie z ustawą o rachunkowości, ma problemy z rozliczeniami

- po zmianie przepisów - będzie miała możliwość wyboru: - pozostania przy MSSF - powrotu do stosowania ustawy o rachunkowości

Agnieszka Pokojska

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...