Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi rozstrzygnął sprawę dotyczącą możliwości wydania wiążącej interpretacji podatkowej. Podatnik w maju 2005 r. wystąpił o udzielenie wiążącej interpretacji w zakresie możliwości skorzystania z tzw. dużej ulgi budowlanej w 1999 roku (art. 27a ustawy o PIT). Zdaniem podatnika mógł on odliczyć od podatku wydatki poniesione w 1999 roku na budowę domu.
Organ mówi nie
Organy podatkowe uznały stanowisko podatnika za nieprawidłowe, wskazując, że budowany dom jest kolejną nieruchomością podatnika i wobec tego nie zachodzi jedna z przesłanek umożliwiających skorzystanie z prawa do odliczenia. Dom nie może być uznany za zaspokajający potrzeby mieszkaniowe podatnika.
W trakcie toczącego się postępowania o wydanie wiążącej interpretacji podatnik złożył wniosek o zwrot nadpłaty w PIT za 1999 rok. Organy odmówiły zwrotu twierdząc, że podatnikowi nie przysługiwało prawo do ulgi budowlanej ze względów podniesionych w postępowaniu o wydanie wiążącej interpretacji.
Sąd daje wskazówki
WSA w Łodzi uchylił rozstrzygnięcia w przedmiocie postępowania o udzielenie wiążącej interpretacji. Sąd stwierdził, że wszczęte przez podatnika w wyniku złożenia wniosku o zwrot nadpłaty postępowanie podatkowe wyczerpuje negatywną przesłankę wszczęcia i prowadzenia postępowania w sprawie wydania wiążącej interpretacji określoną w art. 14a par. 1 Ordynacji podatkowej.
W takiej sytuacji postępowanie to powinno być umorzone jako bezprzedmiotowe, ponieważ w postępowaniu o zwrot nadpłaty dojdzie również do dokonania przez organy interpretacji przepisów ustawy o PIT w zakresie możliwości skorzystania przez podatnika z ulgi.
Sygn. akt I SA/Łd 862/06
Bartosz Barański
Zespół zarządzania wiedzą firmy Deloitte