Księgowi mogą wypełniać zeznania podatkowe

Łukasz Zalewski
rozwiń więcej
Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że osoby usługowo prowadzące księgi nie stracą swoich uprawnień. Sejm ma sześć miesięcy na zmianę przepisów uchwalonych z naruszeniem procedur. Regulacje dotyczące księgowych trzeba będzie przenieść do ustawy o rachunkowości.


Trybunał Konstytucyjny zdecydował wczoraj, że osoby uprawnione do prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą sporządzać zeznania i deklaracje podatkowe.


Przepisy nadające im takie uprawnienia są zgodne z konstytucją. Nie dziwi zatem, że księgowi wyrok przyjęli z zadowoleniem. Doradcy czekają natomiast na pisemne uzasadnienie. Konsekwencje wyroku mogą bowiem doradców niepokoić. W ciągu sześciu miesięcy od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw stracą moc przepisy określające, że czynnościami doradztwa podatkowego jest m.in. prowadzenie ksiąg i ewidencji podatkowych, a także że doradcy podatkowi wykonują zawód jako m.in. osoby fizyczne.


Ministerstwo Finansów powinno więc przygotować, a parlament uchwalić, zmiany w ustawie o doradztwie podatkowym (Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 86 z późn. zm.) dostosowujące ją do wyroku TK.


- Ministerstwo Finansów czeka na uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Po wnikliwym zapoznaniu się z wyrokiem i uzasadnieniem podejmiemy działania, które pozwolą zastosować się do sugestii Trybunału - powiedział Gazecie Prawnej Jakub Lutyk, rzecznik prasowy resortu finansów.


Mogą wypełniać PIT-y


Dla osób uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg wyrok Trybunału oznacza możliwość sporządzania deklaracji podatkowych, a także prowadzenia ksiąg i ewidencji podatkowych. TK uznał bowiem, że kwestionowany przez Krajową Radę Doradców Podatkowych art. 3a ustawy o doradztwie podatkowym, przyznający prowadzącym księgi takie uprawnienia, jest zgodny z konstytucją. Krajowa Rada Doradców Podatkowych argumentowała, że wymogi wobec doradców i uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg są różne, a to powoduje dyskryminację doradców. Księgowi nie mają np. zakazu reklamy, nie są również zobowiązani do zachowania tajemnicy zawodowej. Trybunał zdecydował jednak, że co prawda istnieje w tym zakresie odstępstwo od konstytucyjnej zasady równości wobec prawa, ale nie narusza ono konstytucji.


Zdaniem księgowych wyrok TK potwierdza dotychczasowe przepisy i praktykę.


- Księgowy, który nie jest doradcą podatkowym, a jest zatrudniony na etacie, sporządza deklaracje podatkowe zgodnie z prawem. Czynności ewidencyjne kosztów i przychodów w ujęciu podatkowym, a także sporządzanie deklaracji podatkowych to czynności, które mogą wykonywać osoby uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. A zatem Trybunał potwierdził to, co jest logiczne i poparte praktyką. Wszyscy księgowi zatrudnieni na etacie mają uprawnienia do sporządzania deklaracji - powiedział Gazecie Prawnej prof. Zbigniew Luty, prezes oddziału dolnośląskiego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.


Trybunał w uzasadnieniu zwrócił także uwagę, aby ustawodawca rozważył przeniesienie przepisów dotyczących uprawnień osób prowadzących księgi z ustawy o doradztwie do ustawy o rachunkowości.


- Uważam, że jest to bardzo mądre podejście. Od wielu lat Stowarzyszenie Księgowych w Polsce twierdzi, że zawód księgowego powinien być uregulowany w ustawie o rachunkowości. Bardzo się cieszę, że Trybunał zajął takie stanowisko - dodał prof. Zbigniew Luty.


Problemy doradców


Dla doradców podatkowych wyrok oznacza konieczność dalszego konkurowania z usługowo prowadzącymi księgi, mimo że doradcy muszą spełniać wyższe wymogi. TK stwierdził jednak, że prowadzący księgi mają uprawnienia w zakresie wykonywania ściśle określonych czynności technicznych, natomiast czynności stricte doradcze, takie jak udzielanie porad i opinii, są zarezerwowane dla doradców podatkowych jako zawodu zaufania publicznego.


Konkurencja na rynku nie jest jedyną konsekwencją wyroku. Trybunał uznał bowiem za niekonstytucyjny tryb uchwalenia przez Senat przepisów, na mocy których doradcy są uprawnieni do prowadzenia ewidencji podatkowych oraz mają możliwość wykonywania zawodu jako osoby fizyczne lub jako uczestnicy spółek niemających osobowości prawnej.


Czas na zmiany


- Przepisy niezgodne z konstytucją tracą moc obowiązującą z upływem sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw - uzasadniał sędzia sprawozdawca.


Jeśli zatem w ciągu sześciu miesięcy nie zostanie uchwalona odpowiednia nowelizacja przepisów, doradcy mogą nie mieć prawnej możliwości wykonywania swojego zawodu, a także prowadzenia ksiąg podatkowych.


Profesor Witold Modzelewski, przewodniczący KRDP, twierdzi jednak, że nawet jeśli rząd nie wykonałby inicjatywy ustawodawczej w ciągu pół roku, to czynności doradztwa podatkowego mógłby wykonywać każdy podmiot. Nie ma zatem obawy, że doradcy nie mogliby wykonywać swojej pracy.


- Jestem spokojny, ponieważ ustawodawca zamierza zmienić ustawę. Ponadto Trybunał dał rządowi wystarczająco dużo czasu, aby te przepisy zmienić - dodał przewodniczący KRDP.


Inicjatywa należy więc obecnie do Ministerstwa Finansów. Resort może dostosować przepisy do wyroku TK przy okazji planowanych innych zmian w ustawie o doradztwie podatkowym, o których informowała Gazeta Prawna.


Sygn. akt K 42/05


Uprawnienia zawodowe doradców i księgowych
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Trybunał dał rządowi wystarczająco dużo czasu, aby wprowadził zmiany w ustawie o doradztwie podatkowym - uważa prof. Witold Modzelewski, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych


Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...