Niższy VAT do 2010 r. i co dalej?

Po 2010 r. zlikwidujmy wszystkie wyjątki w stawkach VAT, bo nie mają one żadnego uzasadnienia ekonomicznego - apeluje Komisja Europejska.

Wyjątki w VAT były kością niezgody w UE od bardzo dawna. Teoretycznie każdy kraj może mieć dwie stawki podatku - jedną standardową (nie mniej niż 15 proc. ) i drugą obniżoną (nie mniej niż 5 proc., ale tylko na określone w unijnej VI Dyrektywie towary). Ale niemal wszystkie kraje wynegocjowały sobie wyjątki od tej zasady i żadne nie chciało dobrowolnie z nich zrezygnować. Siłą rozpędu w negocjacjach przedłużano po prostu okresy przejściowe. Protestowała przeciw temu Komisja Europejska. Tłumaczyła też, że działanie starych zasad VAT-owskich (łącznie ze wszystkimi wyjątkami) nie powinno być sztucznie przedłużane, bo i tak wkrótce państwa UE zadecydują o generalnym remoncie systemu VAT.

Do tej reformy jednak nie doszło, bo unijne rządy cały czas zaciekle kłócą się o VAT. Najwięcej emocji budzi spór Francuzów i Niemców o VAT w restauracjach. Francja, która jest gastronomiczną potęgą, domagała się, żeby Unia miała niższy VAT w restauracjach. Niemcy, które mają niemal na wszystko liniowy 19-proc. VAT i nie zamierzają tego zmieniać, w ogóle nie chciały słyszeć o francuskim pomyśle, bo niby dlaczego niemieccy knajpiarze mieli mieć gorsze warunki niż francuscy? Zaś inna europejska potęga - Wielka Brytania (wraz z Irlandią) - domagała się przedłużenia wynegocjowanej przez siebie zerowej stawki VAT na żywność i artykuły dziecięce.

Jeszcze w ubiegłym roku państwa UE oraz Komisja - nie mogąc porozumieć się między sobą w sprawie VAT-u - ustaliły, że eksperci podlegli komisarzowi ds. podatkowych Laszlo Kovacsowi przygotują specjalny raport nt. ekonomicznych efektów obniżonych stawek VAT-u. - Ten raport jest już gotowy i jest w tej chwili konsultowany w gabinetach poszczególnych komisarzy. Pokazuje on, że niższe stawki VAT nie tylko nie mają ekonomicznego sensu. Nie kreują nowych miejsc pracy ani też nie zwiększają PKB. Najlepsza jest jednolita stawka VAT - mówi nasz rozmówca. - Jeżeli nasza propozycja, aby do 2010 wszystko zostawić po staremu, zostanie przyjęta, to w okresie 2007-10 r. rządy UE powinny raz jeszcze spróbować się dogadać w sprawie fundamentalnej reformy VAT - mówi nasz informator w Komisji.

Komisja może liczyć na poparcie Niemiec, Danii i Słowacji, które mają jedną stawką VAT niemal na wszystko i protestują przeciw rozszerzaniu listy wyjątków.

Z takim podejściem zgadza się większość ekonomistów. Zdaniem wybitnego specjalisty od podatków prof. Michaela Keena z Międzynarodowego Funduszu Walutowego korzyści społeczne z niższego opodatkowania żywności czy leków są wątpliwe, bo przecież żywność kupują także ludzie bogaci. Budżety państw wydają zatem miliardy euro na pomoc dla ludzi, którzy tej pomocy nie potrzebują. Gdyby przeznaczyć te pieniądze na wsparcie dla biedniejszych warstw społeczeństwa UE, byłyby znacznie lepiej wykorzystane.

Konrad Niklewicz, Bruksela, Rafał Zasuń

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...